DANI KRUHA U KOCKICAMA

Objavljeno : 8. stu 2022.

DANI KRUHA U KOCKICAMA

Ruke mijem, brašno sijem, kapica na glavi.

Mijesim tijesto, tako vješto, ja sam pekar pravi…

Ovim smo stihovima započeli tjedan obilježen kruhom, pekarskim proizvodima i raznim žitaricama potrebnim za izradu istih. Zajedno sa odgojiteljem djeca su umijesila domaći plastelin od kojeg su kasnije mjesili i izrađivali modele pekarskih proizvoda. Kako ne bi nepotrebno bacali hranu, razne oblike i vrste pekarskih proizvoda smo promatrali na fotografijama. Kako bi još bolje spoznali što su sve pekarski proizvodi posjetili smo pekaru „Antun“. Tamo su nas ugostile dvije pekarice koje su nam vrlo rado opisale svoj svakodnevni posao. Poklonili smo im snop pšenice izrađen od sjemenki, a one nama vrećicu s finim pecivima koje smo kasnije pojeli uz ručak. Djeca su spoznala koliko je zanimanje pekar važno u našem društvu te kako nije lako izmijesiti i ispeći kruh koji će ispasti dobro.

Tušem smo crtali pšenicu, a kasnije ju bojali vodenim bojama. Razvijali smo preciznost i uočavali sličnosti na fotografiji i crtežu koji smo crtali. Simboličke igre također nije nedostajalo; od drvenih stolnih kocaka djeca su „zidala“ krušnu peć i pekaru. U centru istraživanja su rado manipulirali rasipnim materijalom; žitom, pšenicom, kukuruzom, bučinim sjemenkama i suncokretovim sjemenkama.

Odgojiteljice: Veronika i Dubravka