ĐURĐEVAČKA NARODNA NOŠNJA I PLES

Objavljeno : 18. lip 2019.

ĐURĐEVAČKA NARODNA NOŠNJA I PLES

Narodna nošnja predstavlja način života, ples i kulturu. Kako su se oblačili muškarci i žene u prošlosti za svakodnevne i svečane prilike pokazali su nam Lucija i Dorian – članovi KUDa Petar Preradović iz Đurđevca. Djeca su saznala da su muškarci nosili svečane platnene hlače (u domaćem govoru gaće) te jednostavnu košulju (robaču). Dijelovi muške nošnje su prsluk (lajbek) od crnog sukna s crvenim obrubima, čizme i šešir (škrlak). Ženske nošnje bile su jednostavnijeg kroja koje su žene uglavnom same izrađivale od prirodnog materijala (platnenu bluzu – oplećek, suknju, podsuknjenicu i fertun). U svakodnevnim i svečanim prilikama žene su na glavi nosile maramu (rubac – šamiju ili poculicu – vezenu kapicu) dok su djevojke do udaje bile gologlave. Kako se nekada pjevalo i plesalo saznali smo kroz tradicijsku đurđevačku pjesmu (koju su otpjevali Lucija i Dorian) – „Nema cvijeća što su ljubičice“ i otplesali „Đurđevačku polku“ u koju su se s veseljem i ponosom priključila i naša djeca.