GLJIVICE I POVRĆE

Objavljeno : 5. lis 2020.

GLJIVICE I POVRĆE

Evo, opet nam je stigla jesen, godišnje doba obilato poticajima koje koristimo za mnoštvo različitih aktivnosti. Njima razvijamo različite kompetencije u djece i osiguravamo dobrobit za svako pojedino dijete. Išli smo u vrtićki vrt i tamo vidjeli puno različitog povrća koje smo promatrali, imenovali i ubrali. Ubrano povrće poslužilo nam je za istraživačko-spoznajne aktivnosti. Lišće peršina smo usitnili, a potom ga sušili na zraku. Naš čarobni grah očistili smo i sjemenke spremili za proljetno sađenje. Ovim aktivnostima usvajamo životni ciklus biljaka. Uz čišćenje graha, ispričali smo priču Čarobni grah. Zatim, svako je dijete crtalo svoje omiljeno povrće koje je kasnije kao izrezanu aplikaciju smjestilo u maketu vrta. Iz časopisa i kataloga izrezivali smo povrće i voće za plakat kojim smo usvojili klasifikaciju voća i povrća. Radnim aktivnostima pranjem, čišćenjem, rezanjem i struganjem povrća razvijali smo motoriku ruke. Od povrća iz košare koje smo nekoliko dana proučavali napravili smo zimnicu. Nabrojili smo sve sastojke koje smo stavljali u nju. Djeca su pokazala zanimanje za stavljanjem začina jer su morali paziti koliko će kojeg začina staviti u povrće, a pitanje „zašto“ potaknulo nas je da to dodatno istražimo u sljedećim aktivnostima.

Odgojiteljice: Ljiljana i Ana