ISKRICE ISTRAŽUJU ŽIVOTINJSKI SVIJET

Objavljeno : 13. lip 2023.

ISKRICE ISTRAŽUJU ŽIVOTINJSKI SVIJET

Kod djece je potrebno od najranije dobi poticati odgovorno ponašanje prema živome svijetu te poticati razvoj ekoloških znanja i svijesti. U našoj skupini to nastojimo poticati kod djece tijekom cijele godine  provođenjem aktivnosti koje su vezane za ekološke probleme, ali i upoznavanjem djece s raznolikosti živog svijeta. Na početku pedagoške godine u sobu smo postavile terarij kako bi se djeca prilikom skrbi o životinjama učila odgovornom ponašanju prema drugim živim bićima, ali i prema okolini u kojoj žive.

U terariju smo u početku imali samo cvrčke koje smo pronašli u našoj sobi. Interes za proučavanjem cvrčka bio je veliki pa smo proveli niz aktivnosti na tu temu. Djeca su počela donositi životinje koje su pronašli kod kuće ili u neposrednoj okolini vrtića. Tako smo uz cvrčke u terariju imali bogomoljku. Bogomoljku smo pustili nakon nekog vremena u prirodu. Ostale životinje koje su djeca donijela i još se nalaze u terariju su: cvrčak, veliki crni mravi, pauci i vatrene stjenice. Interes za proučavanjem, ali i za vođenjem brige o životinjama stalno je prisutan. Kada smo na dvorištu sadili bor djeca su u zemlji pronašla gusjenicu i stavila je u terarij. Vrlo brzo su uočili kako gusjenice više nema i zaključili smo da su je možda pojeli pauci. U terariju su imali prilike uočiti da se pauci hrane drugim životinjama te kako se mravi hrane travom, a cvrčak i vatrene stjenice jabukom i hranom za hrčke (žitarice i orašasti plodovi). Nakon nekoliko mjeseci tj. u travnju uočili smo kako nešto smeđe viri iz pijeska. Rekle smo djeci da je to vjerojatno kukuljica te da je nećemo vaditi van kako je ne bi oštetili. Većina djece je znala da iz kukuljice izlazi leptir te smo s nestrpljenjem čekali kada će se to dogoditi. Prije ovog događaja  imali smo prilike uočiti da se životinje razmnožavaju. Uočili smo u terariju puno malih crvenih kuglica koje se miču. To su bile mlade vatrene stjenice. Pratili smo kako su rasle i poprimale obilježja odraslih vatrenih stjenica (crne točke). Uočili su i kako pauk sa sobom nosi kuglicu te smo zaključili da je to jajašce iz kojeg će se izleći pauk. Vrlo brzo nakon pronalaska kukuljice uočili smo u našem terariju velikog noćnog leptira i praznu kukuljicu. Oduševljenje je bilo jako veliko. Izvadile smo kukuljicu kako bi je djeca mogla pogledati i spremile ju u staklenku. Leptir je bio u terariju dva dana i nakon toga smo ga pustili van kako bi imao više prostora za let. Vrlo brzo u terariju smo uočili kako nešto izlazi iz paukovog jajašca. Nije to bio samo jedan pauk već puno paukova. Svaki dan pratimo njihov rast, a djeca su odmah uočila da izgledaju kao veliki pauci. Iznenađenjima u našem terariju nikad kraja jer smo uočili i da drugi pauk nosi jaja sa sobom.

K.O. je rekao: „Teta pogledaj i ova paukica ima jaje!“

Odgojiteljice Renata i Lana