ISTRAŽUJEMO OSJETILIMA

Objavljeno : 13. srp 2020.

ISTRAŽUJEMO OSJETILIMA

Potaknuti lijepim vremenom i prirodnom potrebom za istraživanjem i učenjem svim osjetilima, ponudili smo djeci različite prirodne materijale. Cilj nam je bio potaknuti razvoj osjetila vida, mirisa, okusa, opipa, sluha, vestibularne orijentacije i propriocepcije. Kroz istraživačke i spoznajne aktivnosti dotaknuli smo se različitih oblika, boja, tekstura, okusa i mirisa prirodnih materijala poput borovih grančica, drva, kamena, trave, kukuruza, graha, zemlje, pijeska itd. Djeca su prepoznavanjem, proučavanjem i manipuliranjem prirodnim materijalima došli do raznih spoznaja. Pomoću improviziranih glazbenih instrumenata saznali smo kako zvuči stakleni ksilofon i glazbena abeceda te kako pronaći glazbene parove trešenjem  zvečki u kojima su bili razni prirodni materijali. Stvarali smo vlastite melodije koje su upotpunile našu veselu i zigranu atmosferu. U centru kuhinje djeca su kušanjem i  prepoznavanjem različitog voća određivala njihove okuse, a nakon toga pridruživala izraze lica prema obliku smajlića ispod zadanih slika. Za razvoj vidne percepcije djeca su bila potaknuta igrom svijetla i sjene gdje su im bile ponuđene baterije, svjetleći stol te razni oblici koje su mogli proučavati. U građevnom centru su bile taktilne staze i prirodni materijali pomoću kojih su djeca konstruirala vlastite staze. Djeca su uživala i u različitim ugodnim mirisima začinskog bilja, prepoznavala te pridruživala parove pomoću osjetila mirisa. Svojim ručicama djeca su za razvoj proprioceptivne stimulacije mogla masirati jedni druge i time razvijati svijest o vlastitom tijelu. U likovnom centru slikali su na drvu dok nas je na vanjskoj terasi nestrpljivo čekao „zaigrani poligon“ po kojem smo hodali i pokazali svu sposobnost kordinacije i ravnoteže. Djeca su kroz ovu aktivnost stekla dojam o oblicima, teksturi, veličini, boji i mirisu određenih prirodnih materijala.

Odgojiteljice: Dajana i Renata