JAGODICE GUSARI

Objavljeno : 19. srp 2021.

JAGODICE GUSARI

Kako djeca rastu i razvijaju se, igra postaje složenija i počinje uključivati maštovite i fantastične elemente van njihova svakodnevna iskustva i tada se javlja simbolička igra raznih superjunaka i “snagatora”. Simbolička igra omogućuje izražavanje osjećaja i proradu iskustava, dijete se uči nositi s neugodnim osjećajima poput ljutnje, tuge, straha. U igri s drugom djecom od malih nogu djeca uče što su to prijateljstva, kako se stvaraju dogovori, rješavaju konflikti. Igra superjunaka daje djeci osjećaj da su snažna, moćna i nepobjediva, da kontroliraju situaciju i da s lakoćom rješavaju probleme. Djeca se često igraju i takozvanih “agresivnih tema”, poput rata i raznih sukoba, a takva igra omogućava izražavanje osjećaja, učenje regulacije i samokontrole i samim time manju učestalost agresivnih ponašanja u stvarnim kontaktima. Djeca zaista paze jedna na druge, osobito ako im se objasni da je to “kao da“ igra i vrlo dobro razlikuju stvarnu agresivnost od one pokazane u igri, dobro se osjećaju, smiju i zabavljaju. U tome im je važno i vodstvo nas odraslih koji ćemo im u tome davati podršku i granice, primjerice na način da se kaže djetetu “ovo nije igra”. Zato je ovotjedna tema “gusari” bila prilika da “Jagodice” uče regulaciju emocija, održavanju razgovora u igri, rješavanju problema kroz razne pripremljene poticaje i simboličku igru.

Odgojiteljice: Valentina i Ana