JAGODICE I TREŠNJICE U LAVIĆIMA

Objavljeno : 24. lip 2021.

JAGODICE I TREŠNJICE U LAVIĆIMA

Kako je započela sezona jagoda i trešanja tako smo se i mi Lavići odlučili pozabaviti s tim voćem. Kušali smo jagode i trešnje, opisivali kako izgledaju (koje su boje, veličine, oblika), gdje rastu, da li su ih ikad ubrali i mnogo toga drugoga. Razvijali smo spoznaju o jagodama i trešnjama te približili djeci znanje o njima. Isto tako stjecali su spoznaju vidom, okusom i dodirom. Prilikom kušanja trešanja, djeca su primijetila da se u trešnji nalazi koštica te su ju izvadili i stavili sastrane jer smo naučili kako se koštice ne jedu. Isto tako jagode i trešnje prikazali smo i pomoću likovnih aktivnosti. Jagodama su djeca dodavala koštice pomoću štapića i crne tempere, a trešnjice su naslikali pomoću vrhova svojih prstića te ih na kraju dodali peteljke. Na taj način djeca su razvijala finu motoriku, ali i preciznost pokreta. Radovi su ispali raznoliki i kreativni.  Kroz pjesme poput „Crvene trešnje“, „Medo bere jagode“, „Dvije slatke trešnje“, „Jagoda“, dodatno smo se rasplesali te i naučili pokoju novu pjesmu. Modeliranjem plastelina djeca su oblikovala svoje jagode te u njih dodala sjemenke kako bi dobili pravi izgled jagoda. Naučili smo kako trešnje rastu an stablu, a kako jagode beremo u vrtu ili u šumi. Mnoga djeca su imala već tu spoznaju. Djeci se najviše svidjelo kušanje te su svi pokazali interes da isprobaju jagode i trešnje.

Odgojiteljice: Iva i Lucija