KAKO SU SE IGRALI NAŠI STARI

Objavljeno : 28. stu 2022.

KAKO SU SE IGRALI NAŠI STARI

Svaki kraj gaji svoje izrazito prepoznatljive dječje igre. Danas su djeci dostupne razne gotove igračke i proizvodi, a opet im je često dosadno i ne znaju kako bi se igrali. U starim igrama prevladavali su rekviziti pronađeni u prirodi ili jednostavno izrađeni u kući. Ovu temu odradili smo u sklopu našeg godišnjeg projekta „Kak’ su negdar naši stari“ kojim je cilj djecu upoznati s običajima i tradicijama naših starih. Tjedan smo započeli razgovorom o igrama, a djeca su dobila zadatak kod kuće ispitati svoje bake, djedove, mame i tate kako i čime su se oni igrali. „Kapljice“ su crtale stare igre i igračke na temelju svoje mašte i kreativnosti. Kroz tjedan smo igrali mnoštvo starih igara kao što su „Ide maca oko tebe“, „Igra kolo“, „Care, care gospodare“, „Cincuk“, „Mucak“ i „Stara košara“.  Za novooformljeni etno kutić izradili smo plakat o našem projektu te uz pomoć roditelja prikupili mnoštvo starih predmeta koje smo izložili u kutić. Izrađivali smo krpenjače – lopte od čarapa. Odgojiteljice su u skupinu donijele razne stare drvene igračke koje su izazvale veliko oduševljenje i puno igre s istima. Djeci je uvod u projekt kroz igru bio vrlo dobar i uspješan način upoznavanja s tradicijom i običajima naših starih.

Odgojiteljice Ivana i Klara