KOCKICE I ZIMSKI SAN

Objavljeno : 31. sij 2022.

KOCKICE I ZIMSKI SAN

Što rade životinje zimi? Gdje spavaju životinje zimi, što jedu? Nije li životinjama hladno? Ovo su bila neka od pitanja koja su potaknula djecu na razmišljanje o šumskim životinjama i pticama zimi. Na terasu naše odgojne skupine postavili smo kućicu za ptice. Kako bi ptice imale što jesti, rezali smo stari kruh noževima, sušili ga i kasnije mrvili. Svaki dan provjeravamo imaju li ptice dovoljno kruha i sjemenki. Promatramo ptice koje dolaze do kućice te ih imenujemo. Listajući enciklopedije o pticama i životinjama spoznali smo da na svijetu ima raznolikih vrsta. Promatrajući fotografije drvenim smo bojama crtali pticu po izboru kako bi izradili plakat „Čudesan svijet ptica“. Škarama smo izrezivali kućice za ptice, bojali do crte te tako razvijali finu motoriku ruku, koncentraciju i pažnju. Od kartonskih tuljaca, kolaž papira, tvrdog kartona i tempera nastala je šuma u kojoj se skriva medvjeđi brlog od kamenja i suhih grančica. Djevojčice su se okušale u šivanju iglom i koncem. Od tkanine i vate oblikovale su kućice za ptice koje su uz asistenciju odgojiteljica sašile. Usvojili smo imena, navike i vrste nastamba šumskih životinja koje su karakteristične za okolinu u kojoj boravimo. Gledali smo video uratke o životinjama koje spavaju zimski san te kako preživljavaju one životinje koje su budne zimi. Djeca svakodnevno pokazuju interes za temu, pokazuju brigu o životinjama. Tema ih je potaknula da bolje brinu o svojim kućnim ljubimcima i domaćim životinjama.

Odgojiteljice: Veronika i Dubravka