PČELICE ISTRAŽUJU BILJNI SVIJET

Objavljeno : 23. pro 2020.

PČELICE ISTRAŽUJU BILJNI SVIJET

Ove godine u našem centru prirode proveli smo nekoliko pokusa s biljkama kako bi istražili kako i od čega narastu biljke tako lijepe i velike. Djeca su već provodila pokuse s klijanjem i rastom graha te smo se kroz fotografije prisjetili tog pokusa. Ove godine promatrali smo razne jesenske plodove i odlučili  staviti klip kukuruza  i krumpir djelomično u vodu. Već nakon nekoliko dana bile su vidljive promjene kod kukuruza. Svakodnevno djeca su promatrala što se događa s klipom kukuruza. Odgovori djece bili su : „Rastu mu bodljice.“, „Raste lišće“. Promatrali smo pomoću pokretnog mikroskopa što se događa između zrnja kukuruza. Uočili su s donje strane korjenčiće. Razgovarali smo o uvjetima potrebnim biljci za život i posadili smo dio zrnja kukuruza s korijenom u zemlju. Nakon što su se razvili lijepi listovi uspoređivali smo koja se biljka bolje razvila. Bilo je vidljivo da je biljka koja je imala sve uvjete za rast puno bolje napredovala. Promjene na krumpiru dogodile su se kasnije. Promatrali smo lišće biljaka i imenovali dijelove lista. Crtanjem i slikanjem klipa kukuruza te otiskivanjem lista djeca su se likovno izrazila. Napravili su  list od kartona i „pokretnu“ gusjenicu što ih je potaknulo na izmišljanje raznih priča o gusjenici. Uoči božićnih blagdana posadili smo pšenicu u tri posude. Nakon što biljka proklija svaku posudu staviti ćemo u različite uvjete: u sobu, u kutiju, van na hladnoću i redovito ih zalijevati. Promatrati ćemo promjene i uočiti koji su uvjeti biljci potrebni za rast.

Odgojiteljice Renata i Helena