PČELICE SU OBILJEŽILE DAN PISMENOSTI

Objavljeno : 14. ruj 2020.

PČELICE SU OBILJEŽILE DAN PISMENOSTI

Svjetski dan pismenosti obilježava se 8.rujna, a cilj mu je upozoriti na problem nepismenosti, koji još postoji u većem dijelu svijeta. Cijeli tjedan djeca su sudjelovala u aktivnostima kroz koje se razvijaju vještine potrebne za čitanje i pisanje. Igrali smo govorne igre RECI UMANJENICU, DOVRŠI RIJEČ pr. ba…., KAKO SE ZOVEŠ (postavi pitanje i odgovori). U centru prirode djeca su razvila simboličku igru branja i prodaje jabuka pa smo im pripremile sliko-priču PERO BERE JABUKE. Nakon priče A. Lobel, POPIS djeca su pisala popis što će raditi tijekom dana (kao što je to napravio žabac u priči) ili popis za dućan kojeg se sjetila Z.Š. : „To nam je potrebno kako ne bi zaboravili nešto kupiti“. Sudjelovali su u raznim igrama sa slovima: taktilna slova, magnetna slova, nahrani Slovojeda , pridruži slovo, slovo -riječ, pridruži riječ (svjetleća kutija). Tražili smo pisanu riječ u našoj sobi i pronašli je  u slikovnicama, enciklopedijama, kutiću za roditelje i na raznim plakatima. Crtanjem, rezanjem škaricama, slaganjem sitnih perli, gumbića…razvijali su finu motoriku šake i prstiju. Aktivnosti smo djeci ponudile u sobi, na terasi i u centru početnog čitanja i pisanja kojeg smo oformile zajedno s odgojiteljicama iz skupine „Leptirići“, a nazvale smo ga Čitanjem protiv ekrana. Igre za razvoj pismenosti u sklopu zajedničkog projekta ČITANJEM PROTIV EKRANA kojeg smo započeli s djecom iz skupine Leptirići  biti će ponuđene djeci tijekom cijele pedagoške godine jer djeca najlakše uče kroz igru.

Odgojiteljice: Renata i Helena