PEKO ČUVA SVIJET

Objavljeno : 12. stu 2019.

PEKO ČUVA SVIJET

Zvjezdice su započele sa svojim projektom pod nazivom “Peko čuva svijet”. Glavna aktivnost vezana je uz oglednu aktivnost na kojoj su prisustvovale odgojiteljice pripravnice i ravnateljica. Cilj našeg projekta je širenje ekološke svijesti već od rane dobi. Kroz razne aktivnosti i igre djeca su se upoznala s pojmom zemlje, ljudima koji žive u njoj. Aktivnosti su započele kaširanjem velike lopte, njenim bojanjem pa sve do stvaranja “mame Zemlje”. Na oglednoj aktivnosti djeci su bile ponuđene razne stolno manipulativne igre poput stavljanja slamčica u rupice prema zadanom predlošku, slagalice od dvadesetak dijelova, igra memori, igra “Zemlja i oblici oko nje”. Igrajući ove igre primijetili smo da djeca razumiju pojam iznad-ispod, imenuju boje, pojedina djeca pokazala su izrazito dugu koncentraciju slagajući slagalice ili umećući slamčice. Osim stolno manipulativnih igri djeci su bile ponuđene lutkice, zeleno plavi kolutići za građenje, sipki materijali te modeliranje Zemlje uz pomoć plastelina i tjestenine.U glavnoj aktivnosti rodio se lutak “Peko” koji je rođen sa zadatkom širenja ekološke svijesti tako da mu djeca pokazuju urednu okolinu kod kuće i ispravne životno praktične navike. Na aktivnosti ga je rodila i poslala mama Zemlja. Osim Peka poslala nam je i pismo u kojemu piše sve o njemu i koji je zadatak djece, roditelja i odgojiteljica. Peko je krenuo u posjete djeci u njihove domove gdje je vidio i naučio kako odvajati plastiku u poseban koš, kako izgleda čista soba, kako se sadi stablo, što radimo s korama od voća kojeg jedemo te nas upoznao s riječi “kompostiranje”. Peko i dalje nastavlja s posjetima i usvajanjem novih stvari.

Odgojiteljice Ivana i Antonia