PREDMATEMATIČKE VJEŠTINE U ”KRIJESNICAMA”

Objavljeno : 13. lip 2022.

PREDMATEMATIČKE VJEŠTINE U ”KRIJESNICAMA”

Tijekom naših druženja u skupini ”Krijesnice” primijetili smo da je matematika svuda oko nas: predmeti raznih oblika i veličina koji su u različitim prostornim odnosima. Nekih je malo, a nekih mnogo. Brojanjem smo saznali kojih je više, a kojih manje. Djeca su pokazala interes za matematiku brojeći kockice, bojice, sličice, autiće. Kad smo išli u šetnju brojali smo drveće, ptice, cvijeće.

Svijet brojeva i brojanja postao nam je jako zanimljiv pa smo provodili razne igre: koliko puta sam udarila/o bubanj toliko puta npr. čučni, pljesni, skoči na jednoj nozi i sl. Pripremile smo djeci zanimljive igre: Npr. igra plastičnim čašama sa brojevima 1-10 i podlogom sa krugovima u kojima je razni broj točkica, ubacivanje pom-pona u plastične čaše – tko je koliko ubacio. Igrali  smo se ”Matematičkom kutijom” koja nam je pomogla shvatiti značenje znakova ”+”, ”-” i ”=”. Svakodnevno su prisutne stolne did. Igre. Npr. puzzle od dva dijela gdje je na jednom dijelu određen broj predmeta, na drugom brojka, brojevni niz od 1 – 10, sličice sa različitim brojem predmeta (od 1-10) koje treba prebrojiti i označiti odgovarajući broj, puzzle – trakice sa označenim brojevima od 1-10. Djeca su uživala u igri modeliranja brojki plastelinom raznih boja. Voljela su i rješavati radne listiće gdje je trebalo npr. zadanom broju točkica na gljivi izrezati i zalijepiti klobuk sa istim brojem točkica. Aktivnosti smo obogatili čitajući slikovnice o brojevima: ‘’10 malih medvjedića”, ”Medvjedići uče brojiti do 10”, ”Brojevi”, ”Učim brojiti”, ”Igraj se i otkrij – brojevi”.

Aktivnosti su na djeci primjeren način približile svijet brojeva i pripremile ih za druženje s matematikom u školi.

Odgojiteljice: Slavica i Iva