PUTOVANJE IDE DALJE

Objavljeno : 23. lip 2021.

PUTOVANJE IDE DALJE

Kockice su nastavile svoj put oko svijeta te u protekla dva tjedna upoznala još tri kontinenta. Jedan cijeli tjedan posvetili smo Aziji, upoznali se s kulturom i običajima Japana, Kine, Indije i Rusije. Slikovito smo prikazali cvjetanje japanske trešnje pomoću plastične boce i tempera. Babuške smo bojali drvenim bojicama. Razvijali smo preciznost i bojanje do crte, finu motoriku šake i prstiju, rezali škaricama i nizali tjesteninu. Od papirnatih tanjura napravili smo pande i kineske lepeze, a djeca su primijetila kako smo lepeze napravili baš u dobro vrijeme jer su nam temperature sve više pa se možemo rashladiti. Tjedan smo zaključili Indijom i slanim tijestom s raznim začinima, na taj smo način razvijali percepciju mirisa. Potom smo krenuli u Sjevernu i Južnu Ameriku gdje smo upoznali neke nove narode, neke nove običaje i neke nove životinje. Pričali smo priče o Indijancu Hijavati i odlučili napraviti indijansku perjanicu kakvu je imao Hijavata. Upoznali smo se s bogatom florom i faunom prašume Amazone i napravili leptire po uzoru na one koji žive u prašumi. Krila leptira nastala su otiskom naših dlanova na papiru, a ovom aktivnošću vježbali smo strpljivost i čekanje na red kod nanošenja boje na dlanove i otiskivanja. Kasnije smo leptire ukrasili koristeći se crnim flomasterom i izložili ih na našem panou. Kraj tjedna bio je pun glazbe i plesa, razvijali smo slušnu i prostornu percepciju i manipulirali zvečkama koje smo sami izradili. Teme smo nadopunili raznim stolno manipulativnim aktivnostima: slagalica Indijanac, pronađi iste Indijance, obuci Babušku i Gejšu, poredaj Babušku po veličini, stavi odgovarajući broj štapića u lepezu. Ovim putem oko svijeta djeca su razvijala spoznaju i pozitivne stavove prema predmetnoj, prirodnoj i društvenoj okolini različitih kultura. Naše putovanje još nije gotovo, tko zna gdje će Kockice otputovati sljedećeg tjedna.

P.S. Možda ipak malo ostanemo kod kuće.

Odgojiteljice: Veronika i Lana