VALENTINOVO U PČELICAMA

Objavljeno : 2. velj 2021.

VALENTINOVO U PČELICAMA

Prošle godine za Valentinovo kroz razne aktivnosti upoznale smo djecu s raznim narodnim običajima vezanim za Valentinovo kao što su Ženidba ftičeka, traženje kolačića u vrtu koje su ispekli Ftićice i sl. Ove godine dan zaljubljenih vezali smo uz slikovnicu o vitezu Akulu i kralju koji se preigraio u sklopu projekta „Čitanjem protiv ekrana“. Ova vrlo zabavna, ali poučna priča potaknula je djecu na  razgovor o toj prevažnoj temi. Tekst je zanimljiv, smiješan, uzbudljiv, dinamičan, a u njemu se spominje i ljubav i odanost tako da je vrlo prikladan i za obilježavanje Dana zaljubljenih. Djeca su odmah zavoljela ovu priču. U našoj garderobi djeci smo napravile dvorac od kartona, a oni su od kartona izradili likove iz priče: viteza Akula, kralja Franca i hakericu Miju. Djeci smo pripremile aktivnosti vezane uz Valentinovo kao što su razne igre kroz koje razvijaju predčitalačke, predmatematičke vještine, pažnju, pamćenje, okulomotoriku, uočavaju sličnosti i razlike, razne likovne aktivnosti, aktivnosti za razvoj govora i igre s pokretima kako bi djeci približile razne vrste ljubavi. Veliki interes djeca su pokazala za igre s pjevanjem Imali smo dvorac i Naokolo šalata. Tijekom tjedna, najčešće prije spavanja djeci smo pričale razne bajke u kojima se spominju kraljevi, kraljice, prinčevi i princeze. Aktivnosti potaknute pričom o kralju Akulu nastavile su se i dalje. Koristeći videozapise i fotografije proučavali smo dvorce i likovno se izrazili na temu „Dvorac“. U centru građenja  gradili su razne dvorce i osmišljavali igre u njima.

Odgojiteljice Renata i Helena