VOĆE ILI POVRĆE

Objavljeno : 12. tra 2022.

VOĆE ILI POVRĆE

Djeci su potrebni nutrijenti kako bi pravilno rasla i razvijala se. Voće i povrće izvor su vitamina A,B,C, cinka, magnezija i vlakana. Svi oni su nužni za normalno funkcioniranje organizma. Kako bi povećali svijest Kapljice su u protekla 2 tjedna učile o važnosti uključivanja voća i povrća u prehranu. Sadnjom povrća stjecali smo iskustva o uzročno posljedičnim vezama te smo istraživali i uočavali uvjete u kojima se nešto mijenja. U suradnji s roditeljima Kapljice su donijele mnoštvo raznog voća i povrća kojima smo istraživali okus i miris i tako razvijali percepciju okusa. Određivali smo sličnosti i različitosti okusa: ljuto, kiselo, slatko te što je bilo ukusno, a što neukusno. Najveće iznenađenje kod djece izazvala je spoznaja da je lubenica zapravo povrće, a rajčica voće. Jezično- govorni razvoj razvijali smo uz čitanje raznih slikovnica kao što su „Voće, slatko voće“, „Priča o jabukama“, „ Djed i repa“ te pjevanjem pjesmica „Kruška, jabuka, šljiva“ i „Mali bratec Ivo“. Od umjetničkih aktivnosti crtali smo najdraže voće i povrće i zdrave salate. Uz otisak ruke izradili smo mrkvice, a slikati smo uspjeli i uz prirodne boje povrća. Napravili smo i dva pokusa povezana s temom, a to su pokus „Zrelo povrće“ i „Čarobni crtež (limun)“.

Odgojiteljice Mia i Klara