ČAROBNI SVIJET VOĆA

Objavljeno : 20. lis 2021.

ČAROBNI SVIJET VOĆA

Teško je reći da djeca ne vole voće i povrće. Češće se radi o tome da su nakon otkrivanja slatkiša, grickalica i sokova više zainteresirani za takvu vrstu hrane. S obzirom na količine šećera koje nalazimo u takvim proizvodima, to nije ništa neobično. Čak i mi odrasli prije biramo pojesti čokoladu nego voćku. Prvi korak ka promjeni trebao bi biti da u kućanstvu, kad je god moguće, imamo voće i povrće. Jako je važno da djeca vide kako mi to isto voće i povrće  konzumiramo i uživamo u njemu. Također, uz malo kreativnog razmišljanja možemo uključiti djecu u pripremu voćnog obroka. Djecu je potrebno poticati da prihvate voće i povrće u svojoj prehrani. Način na koji djeca jedu u svojoj razvojnoj dobi uvelike utječe na njihov dugoročan odnos sa hranom i na zdravlje općenito. Ukoliko je hranjenje pravilno od rane dobi, smanjuje se rizik od razvoja poremećaja u prehrani, pretilosti i ostalih oboljenja. Budite strpljivi s djecom. Ponekad, unatoč svom vašem trudu i uloženom vremenu, dijete može odbiti  hranu. Nemojte odustati nakon prvog takvog događaja i ne zaboravite uživati u svim fazama odrastanja vašeg djeteta.

Ove godine naša skupina dobila je zadatak predstavljanja naše ustanove na manifestaciji “Dani voća”. Djeca su dobila ulogu prezentera štanda na manifestaciji. To nas je potaklo da kroz različite aktivnosti djeci prezentiramo i proširimo njihovu spoznaju o zdravoj prehrani s naglaskom na voće. Uz veliku pomoć roditelja sakupili smo raznovrsno voće. Isprobavali smo različite okuse, uživali u bojama i mirisima voća. Posjetili smo i obližnju voćarnu u potrazi za voćem koje još nismo okusili i opipali i mirisali. Nakon isprobavanja što nam se sviđa pripremili smo si obrok s omiljenim voćem, igrajući se okusima i bojama kreirali naš tanjur zdravlja. Na kraju ove zanimljive pustolovine uspješno smo odradili naš zadatak na Danima voća. Zahvaljujemo roditeljima na suradnji bez kojih ova avantura ne bi bila ovako uspješna, zabavna i poučna. Veselimo se novim izazovima, iskustvima i spoznajama!

Odgojiteljice: Ana i Ljiljana

Odgojiteljice: