EKO EKO

Objavljeno : 18. svi 2021.

EKO EKO

U sklopu “Dana planeta Zemlje” u vrtiću je dramska skupina pripremila predstavu za djecu koja je Ježiće potaknula na razgovor i promišljanje oko očuvanja planete. Iako su to teme kojih se vrlo često dotaknemo ni ovog puta interes nije bio ništa manji. Kroz slikovnice poticali smo razvoj čitalačkih vještina, a to je ujedno aktivnost koju Ježići najradije prihvaćaju jer vrlo rado listaju slikovnice i provode vrijeme u “simboličkoj igri” sa slikovnicama. Ovog puta radne aktivnosti bile su nam vrlo važne. Osim što svakodnevno brinu o cvijeću na našoj terasi, Ježići su sadili grah i tikvice u cvjetnjake koje su sami oslikali. Osim sadnje u cvjetnjake, pozabavili smo se eksperimentima te posadili grah u prozirnu bocu kroz koju će moći vidjeti proces klijanja biljke te bilježiti uočeno, a ujedno razvijati misaone operacije i spoznaju.   Okušali smo se i u izradi recikliranog papira, a djeca su uočila da se bitno razlikuje od papira kojeg oni koriste za crtanje, a  s obzirom da je crtanje po recikliranom papiru bio pravi izazov. Izradili smo plakat o očuvanju planete te ga izložili da bi potaknuli i druge na promišljanje o štetnosti koju ljudi rade na planeti. Kroz stolno manipulativne igre uočili su razlike u (ne)čistoj planeti i okolišu, te osvijestili važnost sortiranja otpada kojeg smo kroz igru i sličice i mi sortirali u određene boje kontejnera. Eko aktivnosti zaokružili smo posjetom “maloj devi i poniju” što je bio pravi odušak za sve nas. S eko aktivnostima nastavljamo i dalje, njegujući interes naših sada već velikih Ježića.

Odgojiteljice: Tihana i Dubravka