EKO PČELICE

Objavljeno : 15. ožu 2022.

EKO PČELICE

Provodeći aktivnosti Putujemo po svijetu djeca su uočila kako je naša planeta jako velika te da na njoj žive ljudi koji se razlikuju izgledom, običajima, načinom života…Na aktivnosti upoznavanja svijeta potaknula nas je papirnata raketa, a priča o medvjedu koji je posjekao puno grana kako bi izradio što više papira za izradu papirnatih raketa potaknula nas je na Eko aktivnosti. Cilj Eko aktivnosti  je upoznati djecu s važnošću zdravog okoliša i razviti odgovornost za njegovu zaštitu učeći ih da je Zemlja njihov dom o kojem trebaju brinuti i čuvati je. Aktivnosti smo započeli istražujući dječja znanja, promišljanja i iskustva vezana za pojmove otpad-smeće-recikliranje. Eko aktivnosti provodimo od jasličke dobi tako da djeca uočavaju smeće šetajući gradom i imaju potrebu reagirati i ukloniti ga. Sva su djeca znala da postoje različiti spremnici za otpad. Jedan dječak je spomenuo kako imaju u vrtu kompost za otpad. Nekoliko djece je nabrojalo kakve spremnike imaju kod kuće po bojama i vrsti otpada. Kako bi razvili odgovorno ponašanje u odnosu na gospodarenje otpadom pomogle su nam lutke na štapu EKOČUVARI: Vila papirnica, Petko Peci, Bocko Boca, Limenko Lim, Straško Strašić, Lovac na munje i Bio Vrtlarica. One su nas poučile svim tajnama recikliranja otpada. U radu smo koristile razne igre, priče, stihove, pjesmice, zagonetke, video- zapise i slikovni zapis vremenske razgradnje ranog otpada. Potaknuta raznim aktivnostima djeca su razvila želju pokupiti smeće oko škole u kojoj boravimo. Prikupljeno smeće razvrstali smo u spremnike za otpad. Izradili smo kantu za odvajanje bio-opada u našoj sobi kako bi ga jednostavnije odložili u spremnik. S Vilama papirnicama koje su izradila djeca od starog papira kojeg nam donose djeca zajedno s roditeljima otišli smo u Gradsku knjižnicu. Tamo smo sakupili stare potrgane knjige, novine i časopise kako bi ih ponovno upotrijebili. Tate smo iznenadili kravatama od papira za Dan očeva.

Odgojiteljice Renata i Lana