JABUKA- KRALJICA VOĆA

Objavljeno : 22. lis 2019.

JABUKA- KRALJICA VOĆA

Povodom Dana jabuka, djeca su u vrtić donosila te prekrasne plodove koje su stavljala u centar prirode. U suradnji s roditeljima, uspjeli smo sakupiti punu košaru različitih vrsta jabuka. Ta različitost boja, veličina, okusa i mirisa kod djece je probudila interes za promatranjem, uspoređivanjem, istraživanjem. Djeca su imenovala okuse jabuka, ribala jabuke, cijedila, probala jabučni ocat. Dolazili su  do raznih zaključaka što se još može napraviti od jabuke, pa su tako spomenuli- pekmez, ocat, džem, muffine, smoothie, čaj, kolač, čips…Tokom tjedna posjetili smo voćarnu i Gradsku tržnicu te saznali kako se jabuka može tamo naći- što je sve potrebno da bi imali toliko jabuka. Spoznaju o jabukama smo proširili razgovorom i kratkim dramatizacijama pa su djeca mogla zapamtiti izreke poput Rumen kao jabuka, Jedna jabuka na dan- liječnik iz kuće van, Jabuka ne pada daleko od stabla… Raznim stolnim igrama djeca su usvajala matematičke pojmove, a da bi atmosfera bila vesela, zapjevali smo i zaplesali uz pjesmicu „Jabučice crvena“. Ipak, najviše im se svidjela životno-praktična aktivnost pravljenja savijače od jabuka. Djeca su imala svoje pregače, nožiće, ribeže i spretno surađivala kod ribanja i rezanja. Na kraju su uživali u plodu svoga vrijednog rada- savijači od jabuke. Kroz sve navedene aktivnosti djeca su saznala koliko je značenje i vrijednost jabuke koja s opravdanjem nosi naziv- KRALJICA VOĆA.

Odgojiteljice: Ljiljana i Maja P.