JAGODICE U POKRETU

Objavljeno : 22. ožu 2019.

JAGODICE U POKRETU

Kretanje je jedna od temeljnih čovjekovih potreba. Primjerena razina tjelesne aktivnosti u ranoj i predškolskoj dobi važna je za cjelokupni razvoj djeteta, ali i za očuvanje zdravlja u odrasloj dobi. Dijete rane dobi kreće se veći dio dana, što mu je potrebno za rast i razvoj. U toj dobi razvija se koštano-vezivni i živčano-mišićni sustav. Snažno rastu i razvijaju se veliki mišići. U tim godinama dijete nauči hodati, trčati, skakati, penjati se i slično. Uz osiguravanje uvjeta za skladan cjelokupni rast i razvoj djece, potičući djecu na kretanje, potiče se i međusobna suradnja među djecom, ali i usvajanje zdravog načina života te stvaranje pozitivnih navika.

Marljivo smo radili na tome od početka našeg boravka u jaslicama prateći razvoj djece i postavljajući im tako primjerene zadatke. U početku smo korištenjem raznih guralica, tobogana, kućica i ostalih sprava kod boravka na zraku ili u dvorani, kroz igre pjevanjem, pokretne igre, hodanjem, puzanjem, nošenjem predmeta i sl. razvijali, prirodnim kretanjem, pojedine dijelove tijela. Nakon svladavanja ponuđenih prepreka shvatili smo da djeca mogu više te smo jednom tjedno uveli sat tjelesne kulture u kojem djeca svladavaju razne prepreke penjanja, provlačenja, skakanja, hodanja po povišenim i neravnim podlogama, oponašanje kretnji životinja, pojava i još mnogo toga. Vrlo su vješti i u tome te zadaju odgojiteljicama težak zadatak za kreiranje još težih zadataka. Kroz sat tjelesnog se vrlo dobro zabavljamo, a ujedno razvijamo motoričke i funkcionalne sposobnosti (koordinacija, fleksibilnost, ravnotežu, preciznost, snagu, brzinu, izdržljivost..)

Odgojiteljica Maja i med.sestara Đurđa