KAKO NASTAJE SNIJEG?

Objavljeno : 19. sij 2021.

KAKO NASTAJE SNIJEG?

Djeca jako vole snijeg , igre na snijegu i sa snijegom. A znaju li kako nastaje snijeg ? Odgovore na to pitanje potražili  smo na internetskim stranicama i u enciklopedijama. Ako je temperatura u oblaku vrlo niska, iz njega padaju pahuljice snijega koje se sastoje od zaleđenih kapljica vode – kristalića leda. Kad se kapljice smrznu one će nastaviti rasti, kristalići leda rastu tako da se na njih lijepi vodena para.  Dakle – snježna pahulja je nakupina većeg i manjeg broja snježnih kristala različitih oblika. Tijekom padanja iz oblaka prema tlu kristalići se spajaju, tope ili spajaju s kišnim kapima pa sve to utječe na oblik snježne pahuljice. Zato imamo različite vrste pahuljica koje smo mogli vidjeti i prostim okom, ili povećalom u istraživačkim aktivnostima. Aktivnosti smo nastavili u igrama građenja i konstruiranja, likovnim aktivnostima gdje su djeca sama izrađivala razne oblike pahuljica. Kroz razne stolne i didaktičke igre vidjeli smo razne oblike pahuljica, snjegovića i sve vrste aktivnosti na snijegu. Upoznali smo i raznu vrstu odjeće koja nam je potrebna za igre na snijegu. U matematičkom centru sve smo brojali, oduzimali i zbrajali. Na kraju smo kroz dramatizaciju ,,Rukavica,, saznali da se u njoj može i stanovati. U svakom slučaju- dobro smo se zabavljali.

Odgojiteljice : Ana i Marina