KOCKICE U JESEN

Objavljeno : 5. lis 2021.

KOCKICE U JESEN

Proteklih nekoliko tjedana promatrali smo promjene u prirodi, ubirali jesenske plodove, imenovali ih i njima se častili. Kroz suradnju s roditeljima, djeca su u vrtić donijela jedno voće i jedno povrće po izboru. Sakupljeno voće i povrće najprije smo razvrstali, imenovali i pričali o tome gdje koji plod raste. Od voća smo napravili voćnu salatu,a od povrća smo radili zimnicu.  Djeca su sama vježbala rezanje nožem uz nadzor odgojitelja. Kad je sve voće bilo u posudi, dodali smo malo šećera i svi se zajedno zasladili, dok smo spremljenu zimnicu zatvorili i ostavili neka odstoji. Kroz ovakve grupne aktivnosti, djeca su razvijala strpljivo čekanje na red, međusobnu suradnju te kako se ponašati dok koristimo nož i dasku za rezanje. Brinuli smo se o sobnim biljkama i o biljkama na terasi. Zalijevali smo ih te dodavali zemlje po potrebi. U dvorištu vrtića održali smo „jesenski lov“. Tražili smo plodove jeseni koji su bili zadani na radnom listu. Djeca su se više kretala i stjecala pojam o okolini oko sebe. U istraživačkom centru interes im privlače prirodnine od kojih izrađuju razne oblike. Neke od prirodnina su „ulovili“ sami u „jesenskom lovu“. Aktivnosti smo popratili raznom didaktikom na temu jeseni, slikovnicama „Zaljubljeno voće i povrće“, „Ježeva kućica“, „Vjeverica ima puno posla“, „Zabrinuta Jasenka“, „Priča o jabukama“ i pjesmama „Jabuko jabučice“, „Ide jesen“, „Kruška, jabuka, šljiva“.

Odgojiteljice: Dubravka i Veronika