LEPTIRIĆU UČE O POTRESU

Objavljeno : 26. sij 2021.

LEPTIRIĆU UČE O POTRESU

Djeca iz skupine „Leptirići“, kao i svi mi ostali, doživjeli smo potrese koji su nas jako uznemirili. Nakon potresa, djeca su imala potrebu govoriti o njemu, opisivati što su radila za vrijeme potresa, postavljati raznorazna pitanja. Zbog toga smo odlučile provoditi aktivnosti na ovu temu, željele smo da djeca slobodno izraze svoje emocije, da nauče kako se treba ponašati tokom i poslije potresa.  Nakon razgovora o potresu, poticale smo djecu da izraze svoje emocije, čak i one neugodne- strah, tuga, zabrinutost…Pomoću enciklopedija smo proučavali što se događa kad nastaje potres, kako on nastaje, što mi trebamo učiniti tokom i nakon potresa. Djecu smo upoznale s pojmovima seizmolog i seizmograf, a napravili smo i improvizirani uređaj za mjerenje potresa. Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba izdala je publikaciju „Djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa“ koja nam je poslužila za daljnje aktivnosti. Tako su djeca mogla napisati i nacrtati svoje emocije, nacrtati sebe tokom potresa, nacrtati ono što im pomaže kad im je teško te nacrtati svoje sigurno mjesto.  Također, s djecom smo provodile razne vježbe disanja i opuštanja tijela kako bi se barem djeca osjećala opušteno i sigurno u ova nesigurna vremena.

Odgojiteljice: Ljiljana i Maja