NASTAVAK PROJEKTA- “INDIJANCI-ČUVARI PRIRODE”

Objavljeno : 18. sij 2021.

NASTAVAK PROJEKTA- “INDIJANCI-ČUVARI PRIRODE”

Djeca skupine „Jagodice“ i dalje proučavaju život, kulturu i običaje indijanskog naroda, no ovaj puta posvetili smo više pozornosti na indijansku nošnju. Znamo da su indijanci bili prastanovnici Amerike te da su imali specifičan način odijevanja i ukrašavanja tijela što se djeci naše skupine najviše dojmilo. Svakodnevno oslikavamo dječja lica te smo po tome već dobro poznati u našem vrtiću. Vođeni interesom o tome kako i na koji način se indijanski narod odijevao, djeca su spoznala kroz poticajne slike i enciklopedije da su indijanci najčešće nosili krznene i kožne odijevne predmete i da su ih nosili što manje po tijelu da bi bili brži i spretniji u lovu. Stoga smo cijeli tjedan za njih pripremile aktivnosti na tu temu u kojima su proučavali, istraživali i izrađivali indijanske košulje, haljine, prsluke i perjanice. Stolno manipulativni centar obogatile smo novo izrađenom didaktikom (puzzle, slagalice, memory kartice). U projekat smo uključile i roditelje koji su donosili stare majice koje su djeca oslikavala temperom, izrezivala rese te time razvijala finu motoriku, kreativnost i maštovitost. Od papirnatih vreća izrađivali su prsluke po kojima su crtali pastelama razne simbole. Koristeći ove materijale podsjetile smo djecu na važnost recikliranja. Najinteresantnija aktivnost je bila izrada ukrasa za glavu tj. perjanica. Djeca imaju mogućnost svakodnevno odijevati svoje indijanske nošnje, nositi perjanice i nakit i na taj način razvijati svoju simboličku igru i suradništvo.

Odgojiteljice: Valentina i Ana