OD SJEMENA DO BILJKE

Objavljeno : 8. ožu 2021.

OD SJEMENA DO BILJKE

Čitajući zanimljivu slikovnicu „Kako sjemenka klija“ kod djece se probudio interes za tom temom koju smo dublje razradili. Cijeli tjedan smo kroz razne aktivnosti na zabavan način upoznale djecu s prirodnim procesima poput klijanja i rasta biljaka. Posijali smo sjeme paprike u tegle i posadili grah u vrećice, svakodnevno smo ih zalijevali, promatrali povećalima i znatiželjno čekali što će se dogoditi. Grah je vrlo brzo proklijao i rastao munjevitom brzinom što je djecu jako obradovalo. Svako dijete je dobilo zadatak da grah ponese kući i njeguje ga zajedno sa svojim roditeljima. Prošetali smo do tržnice, usput promatrali cvijeće u izlogu cvjećarnice i imenovali razne vrste cvijeća. Proučavajući slike iz enciklopedija i plakata djeca su usvojila nove pojmove kao što su: korijen, stabljika, zametak, list, cvijet, klijanje te su primijetili da korijen raste prema dolje, a stabljika prema gore. Da bi biljka rasla potrebna je svijetlost, toplina, zemlja, voda i zrak. Cjelokupnom aktivnošću djeca su razvijala i bogatila svoj rječnik, spoznaju i ljubav prema biljkama.

Odgojiteljice Valentina i Ana