OTPAD NIJE SMEĆE

Objavljeno : 11. pro 2020.

OTPAD NIJE SMEĆE

U suradnji sa roditeljima cijeli tjedan smo skupljali stare baterije i plastične čepove. U sobi dnevnog boravka tražili smo materijale koji nam više nisu potrebni, pa smo od tih neoblikovanih materijala napravili nešto novo. Tako su nastale garaža za naše automobile, robot „Smetliško“, novi memory od metalnih čepova, držači za drvene bojice od staklenih posudica. U centru didaktičkih igara igrali smo razne igre pravilnog odvajanja otpada, poticajnim eko slikovnicama u centru čitanja ukazivali na važnost očuvanje okoliša, a u građevnom centru od raznih neoblikovanih materijala gradili indijansko selo. Osim svijesti o odgovornom ponašanju prema otpadu razvijali smo i maštu, otvorenost za suradnju te socijalne i komunikacijske vještine (dogovaranje, uvažavanje, toleranciju), a usvojili smo tekst i melodiju pjesme „Lijepa  naša Hrvatska“ koja nas je svakodnevno uveseljavala kroz naše šetnje okolicom vrtića. U šetnjama smo primjetili da se neki naši sugrađani ne ponašaju odgovorno jer smo pronašli odbačeno smeće uz cestu. Ovim aktivnostima pokazale smo djeci da nije sav otpad smeće, te da je recikliranje bitno za čuvanje energije i zaštitu okoliša. Djeca su usvojila pojam recikliranje, reciklažno dvorište, kontejner. Usvojena znanja primjenili smo u svakodnevnom životu: pazili smo da koristimo obje strane papira za crtanje, da gasimo svjetlo i da nepotrebno ne puštamo vodu. Iskorišteni papir smo odnijeli u kontejner za papir te primijetili da je plave boje. Naišli smo na kontejnere i drugih boja pa smo saznali što se odlaže u koji kontejner. Putem smo sreli  kamion za odvoz smeća te su nam komunalni redari objasnili da otpad odvoze u reciklažno dvorište. Važno je pozitivno djelovati na razvoj ekološke svijesti od najranije dobi.

Odgojiteljice: Valentina i Ana