PČELICE PROŠIRILE SPOZNAJU O VAŽNOSTI HIGIJENE

Objavljeno : 17. ožu 2020.

PČELICE PROŠIRILE SPOZNAJU O VAŽNOSTI HIGIJENE

U vrijeme nastanka epidemije odlučile smo djeci pripremiti aktivnosti na temu Higijena. Cilj nam je bio upoznati djecu s važnosti održavanja higijene. Higijena obuhvaća postupke koji osiguravaju dobro zdravlje i čistoću. Kroz sliko-priču “Higijena” i dramatizaciju “Mirko se prehladio” djecu smo upoznale s važnosti razvoja zdravih navika (tjelovježba), održavanja čistoće ruku, tijela, zubi i odjeće te pranja voća i povrća prije jela. Djeci smo u sobi dnevnog boravka oformile novi centar KUPAONA. Kroz simboličku igru djeca su proširila svoja saznanja o važnosti održavanja higijene. Higijena ruku je najednostavniji i najjeftiniji način sprječavanja mnogih zaraznih bolesti. Kroz video zapise, fotografije i razne stolno-manipulativne igre djecu smo upoznale s postojanjem bakterija i virusa koji ugrožavaju naše zdravlje kako bi znali zbog čega peru ruke i stekli pozitivne navike. Eksperimentom djecu smo upoznale s mikroorganizmima i da se oni nalaze svuda oko nas, ali su oku nevidljivi. Promatrali smo razvoj bakterija na kruhu, krumpiru i jabuci. Djeca su ih sama nanosila uzimanjem uzoraka s kvaka, cipela, poda… Prvi puta upoznali su se s mikroskopom i njegovom svrhom. Vrlo zanimljiva bila im je interaktivna igra prenošenja bakterija i ostale prljavštine. Odgojiteljica je na ruku namazala kremu s šljokicama, a ostala djeca su je primala čistim rukama. Nakon toga demonstrirali smo pravilno pranje ruku. Djeca su prema fotografijama modelirala, crtala i slikala bakterije i viruse. Pjevali smo pjesmicu “Peri ruke”.
“ČISTOĆA JE POLA ZDRAVLJA”

Odgojiteljice: Renata i Dajana