POČETNA MATEMATIKA U “JAGODICAMA”

Objavljeno : 21. lis 2020.

POČETNA MATEMATIKA U “JAGODICAMA”

Svijet u kojem dijete živi jest matematika. Igrom, manipulacijom i promatranjem aktivirali smo sva osjetila. Kroz aktivnosti djeca su se susrela s osnovnim geometrijskim likovima (kvadrat, pravokutnik, krug, trokut), bojama, veličinom, brojem i količinom. Matematički pojmovi su povezani s razvojem govorne komunikacije; što dijete više razvija govor, to više razvija i matematičke pojmove. Kroz matematičke poticaje djeca su prebrojavala, svrstavala, odvajala te koristila brojeve, izdvajala što ne pripada skupu te nizala. Matematiku smo približile djeci kroz igre građenja i konstruiranja, pokretnim igrama (podni bingo), glazbenim brojalicama, didaktičkim i manipulativnim igrama te likovnim aktivnostima (kolaž tehnika rezanja i lijepljenja geometrijskih oblika). Usputnim razgledavanjem okolice vrtića i promatranjem stvari u sobi dnevnog boravka tražili smo što nas sve podsjeća na geometrijske oblike. Ovim aktivnostima djeca su stjecala spoznaju o brojevima, geometriji, razvijala logičko razmišljanje rješavanjem zadataka, razvijala sposobnost za samostalan rad te proširivala znanja novim matematičkim pojmovima te stjecala spoznaju u odnosima u prostoru, odnosima i svojstvima predmeta.

Odgojiteljice: Ana, Valentina