POLARNE ŽIVOTINJE I OKOLIŠ

Objavljeno : 2. velj 2021.

POLARNE ŽIVOTINJE I OKOLIŠ

Odgojna skupina ,,Kikići,, uživala je u zimskim danima i priči ,,Pingvini gube svoj dom,,. Saznali smo da zbog nebrige ljudi oni gube svoj dom i moraju se seliti dalje. Djecu je to dirnulo. Kada ljudi previše ruše šume, kad pale šume u velikim razmjerima i kada spaljuju velike količine otpada umjesto da ga razvrstavaju, tada se tope ledenjaci – gdje osim pingvina žive i druge životinje.

U enciklopedijama smo  tražili gdje su ledenjaci – na Južnom i Sjevernom polu. Saznali smo imena i drugih životinja: sobovi, bijeli medvjedi, losovi, polarne lisice, vukovi, zečevi i još mnoštvo ptica i riba. Zanimanje za polarne krajeve trajalo je dugo, pa smo i na globusu tražili ta područja. Saznali smo i da se ljudi koji tamo žive zovu Eskimi i žive u igluu. Kroz igru smo i sami gradili svoje iglue, ledenim santama od stiropora radili smo ledenjake, pecali ispod santi leda, izrađivali razne polarne životinje. Tako smo kroz  igru bogatili svoju spoznaju o dalekim krajevima na koje možemo utjecati  svojim odgovornim ponašanjem.  Nadamo se da će poruka iz ove priče koju je rekao mali pingvin Borko ostati u sjećanju: “AKO POSJEČETE SAMO JEDNO DRVO U PRIRODI – TREBATE ZASADITI PET,,.

S djecom razvrstavamo otpad u vrtiću, pa će možda nove generacije više brinuti o prirodi.

Odgojiteljice : Ana i Marina