POSJET SVETOJ ANI

Objavljeno : 16. svi 2019.

POSJET SVETOJ ANI

Leptirići su prošli tjedan autobusom putovali u mjesto Sveta Ana. Vožnja autobusom ih je posebno razveselila jer je većini djece to bila prva vožnja. Cilj naše posjete bila je vodenica. Djeci je pojam vodenice bio nepoznat i nisu si mogli predočiti što je to. Kad smo stigli, iz autobusa smo vidjeli kućicu i tada smo djeci pokazale da je to vodenica. Izlaskom iz autobusa dočekao nas je glasan šum vode koji je u djeci izazvao znatiželju. Da bi mogli vidjeti što se događa iza, morali smo prijeći preko mosta. Neka djeca su tada bili u strahu da ne padnu s mosta, a neka nisu mogla dočekati da vide zašto je „voda tako glasna“. Djeca su neko vrijeme promatrala kako voda pokreće kotač i tada je dječak R. izjavio: „Teta, pa to voda okreće kotač“. To ih je potaknulo da još pozornije promatraju i tako dođu do određenih zaključaka. Vidjeli su da je voda snažna jer može okretati tako veliki „vodeni kotač“…ali ih je zanimalo i što taj veliki „vodeni kotač“ okreće. Tada smo ušli u vodenicu i unutra vidjeli da se taj veliki „vodeni kotač“ spaja s još jednim- velikim, okruglim, kamenim kotačem. Taj kotač je drobio i mljeo kukuruzu koja se pretvarala u brašno. Vidjeli smo kako je kroz jednu rupu na drvenom dijelu mlina curilo brašno. Brašno smo tada odnijeli do krušne peći i tamo smo gledali kako nastaje zlevanka od kukuruznog brašna. U peći se brzo ispekla i tada smo se častili finom, toplom, kukuruznom zlevankom. Ostatak vremena proveli smo na livadi na kojoj smo brali i imenovali cvijeće, promatrali kukce…Promatrali smo i veliku baru gdje su bile divlje patke i žabe koje su se sunčale. Djeca su bila puna doživljaja i veselili su se povratku u vrtić, a ponajviše zbog ponovne vožnje autobusom.

Odgojiteljice:Maja i Katarina