PROUČAVANJE MASLAČKA U JAGODICAMA

Objavljeno : 23. lip 2021.

PROUČAVANJE MASLAČKA U JAGODICAMA

Hej maslačku uz poljski put,

a gdje ti je dukat žut?

Pravio sam trampu;

dao ga za lampu.

A kome ćeš sjati, može li se znati?

Djeci, kad me pušu, obasjat ću dušu!

Cijeli tjedan djeca su kroz zanimljive aktivnosti stjecala znanja i spoznaju o cvijetu maslačku. Čitajući enciklopedije saznali smo da je maslačak ljekovita biljka, jako zdrava te se može koristiti i u prehrani. Nakon likovnih aktivnosti (kolaž tehnika, tempera, modeliranje) primjetili su da maslačak ima zanimljive nazubljene listove te da može biti žute, a kasnije nakon cvjetanja i bijele boje. L.L.: „Najprije raste žuti maslačak, a onda postane bijeli. Bijeli maslačak su zapravo sjemenke koje djeca pušu, a onda sjemenke padnu na zemlju i naraste novi maslačak“. Djeca znaju da i naš vrtić ponosno nosi njegovo ime te smo ujedno usvajali tekst i melodiju naše himne vrtića. Svakodnevnim šetnjama okolicom vrtića te igrom na livadi, promatrali smo taj lijepi cvijet, ubirali ga i nosili u vrtić. Raznom pripremljenom didaktikom djeca su razvijala svoje logičko razmišljanje, zaključivanje te međusobnu suradnju i komunikaciju. Slikovnica “Plesna haljina žutog maslačka“ djecu je potaknula na dramatizaciju štapnim lutkama koje su sami izrađivali te time razvijali svoje jezične predvještine (razumijevanje ispričane priče, jednostavno prepričavanje..).

Odgojiteljice Ana i Valentina