PUT KA SREĆI

Objavljeno : 21. lis 2019.

PUT KA SREĆI

U skupini “Žabice” nastao je projekt vezan za razvoj dječjih emocija kao doprinos emocionalnom i socijalnom razvoju djeteta. U početku su djetetu najvažniji odnosi u obitelji, a kasnije važnu ulogu imaju odnosi s vršnjacima. Osim roditelja i vršnjaka, odgojitelji, a kasnije i učitelji/nastavnici također imaju važnu ulogu u razvoju socijalne kompetencije djeteta. Djeca predškolske dobi provode više vremena u odgojno – obrazovnim ustanovama nego s roditeljima te se pokazalo kako su djeca koja su izgradila odnos povjerenja s odgojiteljima i svojim vršnjacima socijalno kompetentnija.

Osnovne kompetencije u socijalno emocionalnom učenju su da dijete poznaje; identifikacija emocija, osobna odgovornost i prepoznavanje osobnih snaga, briga za druge; prihvaćanje i uvažavanje različitosti, poštivanje drugih, odgovorno donosi odluke; upravljanje emocijama, analiziranje situacija, postavljanje ciljeva, rješavanje problema, da je socijalno učinkovit; komunikacija, stvaranje odnosa, pregovaranje, vještine odbijanja utjecaja, traženje pomoći. Stabilnost socijalne kompetencije doprinosi zdravom razvoju djece, izgradnji kvalitetnih odnosa s drugim ljudima i samim sobom.

Odgojiteljice Ivana i Helena