STARIJE SKUPINE ISTRAŽUJU KAKO SE PRENOSE PORUKE

Objavljeno : 12. srp 2022.

STARIJE SKUPINE ISTRAŽUJU KAKO SE PRENOSE PORUKE

Pojavom telefona i telegrama, poruke su se brže i jednostavnije prenosile od jednog korisnika prema drugom, a dolaskom interneta kojim se danas na globalnoj razini koristi više od 3,9 milijardi ljudi, svijet je postao jedno veliko ‘globalno selo’. Naša djeca su djeca koja žive u ‘globalnom selu’ pa smo odlučili provesti aktivnosti s ciljem upoznavanja djece s načinima prenošenja poruka sada i u prošlosti. Djeca su upoznata s načinima prenošenja poruka mobitelima, no mi smo ih potaknule na razmišljanje kako su se prenosile poruke kada nije bilo mobitela te kako se danas mogu prenijeti poruke osim mobitelom. Njihovi odgovori bili su: napiše se na glinenu pločicu (to smo spominjali kod razvoja pisma kada smo provodili aktivnosti o Kini), telefonom (nekoliko djece je reklo da imaju kod kuće telefon), porukom u boci (sjetili su se kako smo bacali eko poruke u boci u rijeku Dravu), balonom (jedan dječak je rekao balonom na topli zrak tako da ga čovjek odveze kome treba ići), papirnatom raketom, avionom, poštarom, brodom i kompjuterom. Djeca nisu znala kako se kompjuterom šalju poruke pa smo im to pokazali. Razgovarali smo i o tome što sve treba napisati na kovertu kako bi poruka stigla tamo gdje treba. Djeci smo izradile telefonsku govornicu, a oni su sami izmišljali svoje brojeve te su ih zalijepili na majice kako bi ih prijatelji mogli nazvati. Oformili smo novi centar za igru Pozivni centar za hitne službe 112. Djeca su se igrala raznih igara u kojima su koristili telefonsku govornicu i Pozivni centar 112 kao što su pljačka banke, sudar automobila…Ponudile smo im razne stolno manipulativne igre za razvoj predčitalačkih, predmatematičkih i socijalnih vještina. U istraživačkom centru ponudile smo im video-zapise o razvoju telefona i mobitela te o tome kako se mogu prenijeti poruke (dimni signali, golub pismonoša…) i razne fotografije telefona i mobitela (razvoj kroz godine). U istraživačkom centru napravili su telefone od papirnatih čaša. Kako se zvuk prenosi zrakom te još bolje kroz čvršća tijela kao što su čaša i konac isprobali smo u sobi i na našem igralištu. Djeci smo ispričale priču o psu koji nije mogao koristiti mobitel jer je imao debele šape i odglumile priču o djevojčici kojoj je bilo dosadno pa je pričala na telefon s nepoznatim ljudima. U likovnom centru djeca su slikala telefon temperama.

Odgojiteljice: Renata i Ljiljana