SUPER JE BITI RAZLIČIT

Objavljeno : 11. sij 2021.

SUPER JE BITI RAZLIČIT

Promatrajući slike ljudi različite boje kože, kose, odjeće ili nekom vrstom invaliditeta zaključili smo kako je svatko od nas drugačiji. Uočavali smo razlike i sličnosti jedni kod drugih te zaključili kako bi bilo stvarno dosadno da smo svi isti jer je svatko od nas po nečemu zanimljiv. Pročitali smo priču o Slonu kojega nisu slušale noge te uvidjeli da možeš biti sretan i zaigran iako imaš neki invaliditet te kako je važno biti pravi prijatelj i pomagati drugima. Nakon toga smo pričali o našoj prijateljici koja ne čuje te isprobavali kako je to biti gluh. Zaključili smo da je to zasigurno teško, no da itekako možemo pomoći prijateljici da joj bude čim lakše. Naučili smo na znakovnom jeziku pokazati svoje ime, reći oprosti, volim te, dobar dan, žao mi je, hvala te kako ju pomoću fotografija možemo pitati ili poručiti treba li joj nešto. Drugi dan smo odlučili proučiti što to znači biti slijep. Pokušali smo hodati zavezanih očiju i kretati se pomoću štapa za slijepe, isprobavali smo naočale s raznim oblicima sljepoće, igrali memori za slijepu i slabovidnu djecu te čitali i opipavali taktilnu Priču o lopti. Na kraju smo se pokušavali dodavati sa zvučnom loptom što nam je bilo zaista i teško i zabavno. Djeca su tako upoznala neke vrste invaliditeta i spoznala koje su to pozitivne fraze i ponašanja, odnosno što možemo učiniti da bi ljudima s invaliditetom pomogli u nekoj prilici, ali isto tako što nikako ne smijemo činiti. Također, spoznali smo da ljudi s invaliditetom itekako mogu biti samostalni, sposobni i zadovoljni. Važno je znati da se tolerancija uči po modelu pa stoga budimo dobar primjer djetetu jer i riječima i ponašanjem utječemo na djetetovu razinu prihvaćanja! :)

Odgojiteljice: Iva i Ines