SVJETLO I SJENA

Objavljeno : 24. svi 2021.

SVJETLO I SJENA

Tjedan smo iskoristili za istraživanje svjetlosti i sjene. Djeci su bili ponuđeni različiti materijali za manipuliranje, no najveći interes djece pobudio je novoformirani centar „Mračna soba“- konstruirana od kutija koje su u potpunosti spriječile ulazak svijetlosti. Materijalima poput svjetiljka, tuljaca s različitim oblicima u kojima su bili obrisi, svjetlećeg stola, različitih prozirnih kamenčića razvijali smo razvoj koordinacije i preciznosti u baratanju predmetima. Kako je „Mračna soba“ maleni prostor kod djece smo razvijali sposobnost prilagođavanja novim situacijama, suradništvo u igri i čekanju na red. Boravak i sunčan dan na otvorenome bio je idealan za uočavanje i istraživanje sjena, te je na taj način potaknut razvoj vizualne percepcije prepoznavanjem i uočavanjem. Likovnim aktivnostima, ocrtavanjem sjena, oslikavanjem i izradom kazališta sjena od kutija za cipele, koje su djeca marljivo donosila cijeli tjedan, razvijali smo finu motoriku šake.  Razvoj pozitivnih emocija i odnosa s vršnjacima provodili smo kroz stolno- manipulativne igre (traženje sjena životinjama) i aktivnosti u kojima su djeca bila u ulozi „glumaca“ u kazalištu sjena.

Odgojiteljice Renata i Helena.