UČENJE KROZ UMJETNOST
Objavljeno : 21. svi 2024.
U sklopu Erasmus+ projekata ovogodišnji projekt skupine Žirafica je bio „Učenje kroz umjetnost“.
Učenje kroz umjetnost u dječjem vrtiću predstavlja važan aspekt ranog obrazovanja jer potiče cjelokupni razvoj djeteta. Umjetničke aktivnosti omogućuju djeci da izraze svoje emocije, razvijaju kreativnost, poboljšaju motoričke vještine, te razumiju svijet oko sebe na različite načine. Ključni aspekti i prednosti umjetničkog učenja u vrtićkoj dobi su kreativni razvoj, emocionalni razvoj, razvoj finih motoričkih vještina, kognitivni razvoj, socijalni razvoj i kulturno obogaćivanje. Umjetničke aktivnosti omogućuju djeci da izraze svoje ideje kroz različite medije poput crteža, modeliranja i glazbe. Umjetnost potiče djecu da koriste svoju maštu i stvaraju svoja originalna djela. Aktivnosti kao što su rezanje, crtanje, ljepljenje i bojanje pomažu djeci da razviju finu motoriku šake i prstiju kao i koordinaciju oko – ruka i jačanje mišića ruku. Rad na zajedničkim umjetničkim aktivnostima je također od velike važnosti jer kod djece razvijaju suradnju i timski rad ( dijeljenje pribora za slikanje, pohvala djece međusobno, međusobno pomaganje). Kroz umjetnost djeca mogu naučiti o različitim kulturama i tradicijama. Upoznavanje s umjetničkim djelima iz različitih dijelova svijeta pomaže djeci razviti osjećaj kulturne svijesti. Isto tako razgovor o umjetničkim djelima može pomoći djeci da prošire svoj vokabular i razviju jezične vještine. Učenje kroz umjetnost pruža bogato i višeslojno iskustvo koje podržava cjelokupni razvoj djece. Kroz raznolike umjetničke aktivnosti djeca stječu vještine koje će im biti korisne u kasnijem obrazovanju i životu. Zato smo i mi kroz cijelu pedagošku godinu povezali umjetnost kroz niz različitih tema – gledanjem raznih predstava (kazalište), obilježavanjem Dana animiranog filma, učenjem boja, nizom raznih likovnih aktivnosti, pjesmom i plesom te posjetom Muzaja grada Đurđevca.
Kroz cijelu pedagošku godinu znanje koje smo koristili i povezali u ovom projektu je bio i putem diseminacije odgojiteljica koje su sudjelovale na Erasmus tečajevima. Navedenim aktivostima su se poboljšali i socijalni odnosi djece, smanjena je nejednakost i uspješno provedena inkluzija djece koja su prošla proces adaptacije.
Dana 9.5 2024. godine naša skupina „Žirafice“ posjetila je Muzej grada Đurđevca čime smo i ujedno i završili naš projekt. Tamo nas je ljubazno dočekala kustosica Ivana koja nas je uvela u sam prostor Muzeja. Djeca su bila jako znatiželjna i s velikim zanimanjem pratila sve što nam je pokazala. Tako smo imali priliku vidjeti izložbu velikog umjetnika J.Miróa na čijim su slikama djeca mogla prepoznati razne oblike i stvari,ali i ponoviti boje koje smo učili cijelu godinu kroz različite teme. Osim toga, djeca su upoznala i vidjela mnoge zanimljivosti iz povijesti našega grada. Nakon povratka iz Muzeja svoje su utiske predočila na papir slobodnim biranjem boja tempera i slikanjem po modelu umjetnika, ali i izrađivala mobil od papira. Ovom posjetom imala su mogućnost naučiti i odgojne metode ponašanja u muzeju kao i poštovanje kulture od najranije dobi. Kako nam je bilo i što smo sve vidjeli u muzeju pogledajte u fotogaleriji.
Odgojiteljice: Danijela i Katarina