ZIMA U ISKRICAMA

Objavljeno : 6. velj 2023.

ZIMA U ISKRICAMA

Potaknuti dolaskom hladnog vremena odlučili smo stvoriti pravi zimski ugođaj u našoj skupini. Razgovarali smo o hladnoći, ledu i snijegu. Djeci su jako zanimljive bile aktivnosti vezane uz snijeg jer ga je ove godine bilo jako malo. Izradili smo umjetni snijeg za manipulativne aktivnosti, a u likovnim aktivnostima koristili smo pjenu za brijanje koja je djecu podsjećala na snijeg. Tijekom šetnje vidjeli smo zaleđenu vodu koja izgleda poput potoka. Razgovarali smo o tome što bi se dogodilo da stanemo na taj led. Djeca su odgovorila da bi puknuo i mi bismo prepali u potok jer je led tanak. M. M. objasnio nam je kako se na vodi stvorio led jer je temperatura ispod nule. Kroz razne aktivnosti istraživali smo led u našoj skupini i promatrali u šetnji što se događa s vodom u potoku.  Ove godine kod nas ima jako malo snijega pa smo postavile djeci pitanje je li svugdje tako na našem planetu. Nekoliko djece imalo je spoznaju o tome kako na sjevernom polu ima stalno snijega i da su tamo sjeverni medvjedi i pingvini. Kroz razne video zapise proučavali smo područja u kojima je stalno zima, područja gdje su mora zaleđena tako da se po njima mogu voziti kamioni i područja gdje su ogromne sante leda. Kroz razne igre spoznali smo koje životinje žive na tim područjima. Zašto su niske temperature korisne za naše zdravlje i kako se bakterije prenose dodirom saznali smo kroz istraživačku aktivnost topljenja leda u kojem su se smrznule „bakterije“. Djeca koja su topila led u kojem su „bakterije“ (šljokice) dodirivala su jedni druge i tada su uočili kako dodirom prenose bakterije. V. J. rekao je da se s njima ne možemo sada zaraziti jer su bile smrznute i više nisu žive. Ubrzo su došli i do rješenja kako skloniti sve te „bakterije“ koje su im na rukama.

L.P. :„Sapunom i toplom vodom.“

Kako se zimi zaštititi od bolesti koje uzrokuju razne bakterije i virusi nastaviti ćemo istraživati u našem vrtiću.

Zimsku čaroliju možete ponuditi djeci i u Vašem domu igrajući se umjetnim snijegom. Djeca će uživati pri izradi snijega i pritom vježbati svoje motoričke vještine.

Za izradu umjetnog snijega:

3 šalice sode bikarbone

1 šalica pjene za brijanje ili regeneratora

Pomiješajte sve sastojke i „zamijesite“ snijeg!

Umjetni snijeg za likovno izražavanje:

pjena za brijanje

crni najlon (vreća za smeće).

Odgojiteljice Renata i Lana