ŽIVOTINJSKI SVIJET SJEVERNOG I JUŽNOG POLA

Objavljeno : 8. velj 2021.

ŽIVOTINJSKI SVIJET SJEVERNOG I JUŽNOG POLA

Prošli tjedan Leptirići su proučavali životinjski svijet Sjevernog i Južnog pola. U proučavanju i istraživanju pomogle su im enciklopedije, slikovnice, fotografije, video-zapisi, karta svijeta s prikazom životinja. Koncentraciju, pažnju i grafomotoriku poticali smo putem raznih igara- puzzle, memory, brojevne igre. Posebnu pažnju posvetili smo igri „Mali svijet“ koju smo postavile na temu „Životinje Sjevernog i Južnog pola“. Ovakva igra uključuje neki senzorni elemet, a mi smo koristili vodu (led), vodene kuglice, kamenčiće. Također smo dodale i plastične životinje koje žive na polovima. Ovakva igra je odlično sredstvo za poticanje cjelokupnog razvoja djeca, a mi smo stavile naglasak na emocionalni, socijalni i spoznajni razvoj. Djeca su međusobno surađivala, dogovarala pravila, slušala tuđe ideje, razvijala svijest o osjećajima drugih, o posljedicama svojih postupaka, te usvajala nazive životinja i mjesto njihovog staništa. Zanimljiva je bila jedna situacija gdje su dva dječaka odlično surađivala i učila jedno od drugog:

J: (uzima figuricu polarnog medvjeda): „Agrrhh, sad ću te pojesti…“

B: (ima figuricu pingvina): „Ne, ne možeš me pojesti…“

J: „Pojest ću te, ja sam jak i velik…“

B: „Ali neee, pingvini i polarni medvjedi ne žive zajedno, oni su skroz odvojeni!“

J: „Onda ću pojesti ovog tu tuljana…“

Ovakva igra svakako je donijela puno pozitivnih strana, a što su dalje djeca istraživala saznajte već u idućem članku.

Odgojiteljice: Ljiljana i Maja