ZVJEZDICE SLIKARI

Objavljeno : 7. pro 2018.

ZVJEZDICE SLIKARI

Slikarske tehnike u jaslicama vrijedan su izvor spoznaje i radosti.
U novooformljenom likovnom centru nudimo djeci svaki dan slikanje temperama ponekad kistovima, ponekad prstićima. Uživamo promatrajući s koliko pažnje i koliko dugo ostaju u takvim aktivnostima odgovarajući tako na ukazano povjerenje odgojitelja. Usput učimo boje, nabrajamo što je sve u prirodi i okolini određene boje, no najveći potencijal ima ipak slobodna stvaralačka igra. Tako smo slikali „bor“, „snijeg“, „crvenu čizmicu“. Važan dio slikanja je i briga o čistoći prostora i pribora pa tako „Zvjezdice“ obavezno nakon slikanja peru ruke i kistove, znaju da moraju obući zaštitnu pregaču, da vlažnim maramicama obrišu stol i sl.
Vjerujemo da na taj način utječemo na razvoj djece, prvenstveno na pozitivnu sliku o sebi.
„Ja to mogu, ja to znam“, poruka je koju svakodnevnim slikanjem djeca usvajaju, razvijaju motoriku, pažnju i što je najvažnije vjeruju da su kompetentni i „veliki“. U toj dobi nije važno što je tema slikanja. Djecu raduje proces stvaranja i stjecanje novih iskustava. Što više i češće slikaju to su spretniji i kroz radost istraživanja i izražavanja stječu osnove likovne kulture koja će se kasnije nadograđivati složenijim zadacima i aktivnostima.

Odgojiteljice: Ivana i Antonia