ZVONČIĆI NJEGUJU TRADICIJU I OBIČAJE

Objavljeno : 14. sij 2020.

ZVONČIĆI NJEGUJU TRADICIJU I OBIČAJE

Vrijeme Adventa obilježili smo nizom aktivnosti. U aktivnosti smo uključili  bake, djedove i roditelje. Svaki petak u goste su nam došli baka ili djed koji su djeci čitali priče u našem božićnom kutiću. Nakon priče svi zajedno bi upalili adventsku svijeću. Tjedan prije Božića izradili smo starinski nakit za bor (kuglice od oraha, lance od kokica, ukrase od slame) i ispekli kuglof. U posjetu su nam došle i članice Udruge žena Grada Đurđevca koje su nas naučile izraditi medenjake.  Petak prije Božića bio je posebno svečan, djeca su  odjenula narodne nošnje, a u goste nam je došla gđa. Lenhard Antolin  koja je djeci pričala „kak je to negda bilo“. Nakon priče o običajima našeg kraja u sobu je ušao japica u narodnoj nošnji sa svežnjem slame na leđima. Nakon gatanja „Na tom mladom letu“ japica je slamu prostro oko bora. Dječjem veselju nije bilo kraja. Uz božićne pjesme okitili smo bor, a igre u slami trajale su cijeli dan. Miris živog bora i slame širio se vrtićom, a osmijeh sa dječjih lica nije silazio.

Zahvaljujemo baki Pantelić, djedu Markovica, djedu Imamović, baki Kovač, ženama iz Udruge žena Grada Đurđevca, gđa.  Lenhard Antolin, „japici“ tati Fuček  koji su nam pomogli da očuvamo tradiciju i običaje našeg kraja i istinski oživjeli i dočarali običaje Božića.

Odgojiteljice: Ana P. i Žaklina