Bezmesni dan

Objavljeno : 26. velj 2021.

Bezmesni dan

U Dječjem vrtiću “Maslačak” Đurđevac pokušavamo upoznati djecu s različitim namirnicama te vrstama prehrane. Glavna kuharica  je osmislila “Bezmesni dan” koji će se provoditi jednom mjesečno, a obuhvatiti će pripremu bezmesnih namirnica i njihovo posluživanje kao glavno jelo.  Ovog mjeseca glavna namirnica bila je butternut tikva i integralna tjestenina. Djeca i odgojiteljice odgojne skupine “Žabice” izradili su edukativni pano kojim su slikovnim prikazom predstavili upotrebu i konzumaciju navedenih namirnica. U sklopu “Bezmesnog dana” dnevni meni djece sastojao  se od krem juhe od butternut tikve, pirjanog krumpira s integralnom tjesteninom i salate od radiča. Djeca su butternut tikvu upoznala kao jesenski plod koji se čuva za zimske dane. Tikva je puna karotenoida, te vitamina B i C. Integralna tjestenina ima grublji okus i teksturu jer se ne čisti pšenično zrno od mekinja i klica. Nakon konzumacije ovih namirnica ostaje dulji osjećaj sitosti, a dokazano je i blagotvorno djelovanje na probavu. Dnevni meni sastavlja se pomnim planiranjem namirnica i njihovim komponiranjem u cjelovite obroke  nutritivno i energetski što čini skladan jelovnik dostatan djeci vrtićke dobi.

Vaša kuharica Blaženka

Skip to content