Crtani filmovi – preporuke za roditelje

Objavljeno : 31. lis 2023.

Crtani filmovi – preporuke za roditelje

U vrijeme moderne tehnologije i opće dostupnih ekrana, postalo je pomalo besmisleno djeci braniti medijske sadržaje. Tehnologija je postala naša svakodnevica i zapravo je nužna za normalno funkcioniranje u svijetu.

Sa dolaskom hladnijeg perioda u godini, neminovno je da će djeca sve više vremena provoditi u zatvorenom te da će doći do porasta korištenja ekrana.

Što vi kao roditelji možete napraviti, a da korištenje ekrana i medijskih sadržaja ne ode u krivom smjeru? Za početak imajte na umu da televizijski sadržaj može biti edukativan i dobar za djecu, ali ga je potrebno pažljivo odabrati i odrediti što je primjereno djetetu. Isto tako važno je uspostaviti pravila gledanja TV-a ili bilo kojeg drugog ekrana. Mediji imaju velik utjecaj na svačiji život, a hoće li on biti pozitivan, to ovisi o vama roditeljima i nama stručnjacima. S obzirom na to da su mediji sveprisutni, treba na njih gledati kao na potencijalnu pomoć, a ne nužno prijetnju.

Važno je birati medije, odnosno sadržaje koji odgovaraju dječjoj dobi, tako da djeca pomoću njega uspješno uče korisne stvari.

Većina djece predškolske dobi dio svog slobodnog vremena provodi gledajući crtane filmove. Crtani filmovi su omiljeni dječji sadržaj jer su puni neobičnih pojava i mogućnosti te im omogućuju maštanje. Životinje pričaju, ljudi lete, strojevi imaju super moći… Naravno da im je to zanimljivo. Djeca se lako povezuju sa sadržajima koji posljedično utječu na njihovo ponašanje. Likovi iz crtića preuzimaju odgojnu ulogu. Njihove radnje su djeci u potpunosti prihvatljive jer djeca ne razlikuju što je stvarno, a što ne. Kad Pink Panther skoči sa sedmog kata sa otvorenim kišobranom i polako se spusti na tlo, dijete nije svjesno da to nije moguće i da je to zapravo vrlo opasno. Djeca uče po modelu pa stoga ono što vide u crtanim filmovima može biti materijal za oponašanje i upravo tu je vrlo važna vaša roditeljska uloga kojom ćete racionalizirati  ono što je dijete vidjelo na nekom od ekrana.

Prilikom korištenja medijskog sadržaja pobrinite se za sljedeće:

 

 • Pogledajte medijski sadržaj da vidite da li je uopće prikladan za vaše dijete
 • Razgovarajte s djetetom o nasilnim sadržajima ukoliko se pojave. Dajte mu do znanja da nasilno ponašanje nije prihvatljivo
 • Ograničite vrijeme koje vaše dijete provodi pred ekranom. Previše vremena pred ekranima negativno će utjecati na dijete
 • Ne držite televizor u dječjoj sobi
 • Ne gledajte crtane filmove tijekom obroka
 • Usmjerite djetetovu pažnju na pozitivne sadržaje, one koji pridonose razvoju kreativnosti, potiču altruizam, empatiju i suradnju
 • Ne kažnjavajte dijete zabranom gledanja crtanih filmova jer postižete kontraefekt, dijete samo još više želi gledati crtane filmove.

 

Nisu svi crtići loši. Mnogi od njih mogu doprinijeti djetetovu razvoju, ali isto tako, nisu svi namijenjeni djeci predškolske dobi. Važno je probirati medijske sadržaje koje djeca gledaju.

I za kraj, evo nekoliko crtanih filmova koji su interaktivni (potiču komunikaciju između djece i likova) te imaju poželjne odgojne poruke:

 • Pepa Prase
 • Dora istražuje
 • Profesor Baltazar
 • Žar i čudovišni strojevi
 • Psići u ophodnji
 • Pustolovine medvjedića Paddingtona
 • Plavkine zagonetke…

 

Ana Željeznak Jovičić, prof.ped.

 

Skip to content