DORUČAK NAŠIH STARIH

Objavljeno : 17. velj 2019.

DORUČAK NAŠIH STARIH

Dječji vrtić “Maslačak” svaki mjesec provodi projekt Zdravi doručak. Ovaj puta smo odabrali domaći špek, čvarke, kukuruzni kruh i čaj od kamilice s medom. Djeca su imala priliku probati proizvode te saznati sve o njima na djeci razumljiv način. Odgojna skupina ” Zvončići” zajedno s tetama Anom i Žaklinom izradili su za tu priliku plakat. Saznali su što se sve radi od mesa. Čvarci se pripremaju kuhanjem komadića slanine i masnog tkiva .Tijekom kuhanja, mast se istopi i cijedi, a sitni komadi mesa i masnoće se prže i iscijede. Čuvaju se osušeni. Špek je suhomesnati proizvod od dimljenog i usoljenog svinjskoga mesa, koji se mora staviti u salamuru na nekoliko dana ,a zatim dimiti. Tako su djeca saznala kako su čuvali naši stari meso.Uz to smo djeci ponudili čaj od kamilice s medom. Upoznali su kako izgleda biljka, sušenje i priprema čaja. Ujedno su probali i kukuruzni kruh s kojim su upoznati jer ga često imaju na vrtićom jelovniku. Bilo je veselo s puno zanimljivih dječjih rečenica, pa pozivamo roditelje da se i oni doma počaste “Doručkom naših starih” zajedno sa svojom djecom!

 

Skip to content