Mogu li povećani krajnici utjecati na govor?

Objavljeno : 10. lis 2023.

Mogu li povećani krajnici utjecati na govor?

Mnogi čimbenici mogu utjecati na postojanje poremećaja govora kod djece. No, često znamo previdjeti i zaboraviti da i uvećani krajnici mogu biti uzrok tih poremećaja što zapravo može zbuniti stručnjake, a i roditelje.

Krajnici su par limfnih čvorova smještenih s obje strane grla, odmah iznad jezika. Njihova najvažnija uloga je zaštita gornjeg dijela dišnog sustava od infekcija. Iznad krajnika, iza nosnih šupljina, se nalaze adenoidi (tzv.treći krajnik) koji su također nakupine tkiva važnih u obrani organizma od uzročnika bolesti. Međutim, adenoidi nisu vidljivi kao krajnici, već su za to potrebni određeni medicinski instrumenti.

Prilikom različitih infekcija krajnici i adenoidi se mogu povećati.

Svi se rode sa krajnicima i adenoidima, no kako starimo tako se oni smanjuju. Najveći su tijekom najranijeg djetinjstva jer je njihova uloga tada najvažnija. Mala djeca su sklonija različitim infekcijama i stoga krajnici i adenoidi stalno rade svoj posao i često su iz tog razloga uvećani. Povećanje krajnika kod djece može dovesti do različitih problema jer je njihova usna šupljina manja, negoli kod odraslih pa posljedično tome, djeca mogu imati teškoće s disanjem, govorom ili hranjenjem.

Najčešći simptomi kod djece koja imaju povećane krajnike i adenoide su:

 • Bolan vrat
 • Disanje na usta
 • Otvorena usta tijekom mirovanja
 • Teškoće gutanja
 • Teškoće žvakanja ili gutanja određene hrane
 • Nekontrolirano ili prekomjerno slinjenje
 • Jedenje traje predugo
 • Nerazumljiv govor (govor može biti nerazgovijetan ili zvučati prigušeno)
 • Pogrešan izgovor glasova koji se izgovaraju u prednjem dijelu usta
 • Poremećaj glasa (promukao ili piskutav glas)
 • Govor zvuči kao „mumljanje“
 • Nenaspavanost i umor
 • Nemirno spavanje
 • Kronično hrkanje
 • Apneja

 

Povećani krajnici svakako mogu biti uzrok nerazumljivog govora, poremećaja artikulacije određenih glasova, mogu utjecati na visinu glasa, glas može zvučati promuklo i prigušeno te nazalno. U rijetkom slučajevima mogu dovesti i do kašnjenja u govoru jer oni guraju jezik naprijed i dijete teško može izgovarati glasove.

Najozbiljniji problem koji mogu prouzročiti povećani adenoidi jest slabija čujnost kod djeteta.

 

Ukoliko primjećujete kod svog djeteta neke od navedenih simptoma ili ste zabrinuti za njegov sluh i govor potrebno je potražiti savjet pedijatra, otorinolaringologa ili logopeda koji će utvrditi postoji li povećanje krajnika ili adenoida te postoji li indikacija za operaciju. Važno je na vrijeme otkriti uzrok kako bi se spriječio daljnji nastanak komplikacija sa sluhom i razvojem govora.

 

Antonija Vranić, mag.logoped.

 

 

Skip to content