Moje dijete psuje… što sad?

Objavljeno : 31. sij 2025.

Moje dijete psuje… što sad?

Kada roditelj čuje dijete da psuje osjeća se poprilično neugodno, posebno ako se to dogodi pred drugim ljudima. U takvim situacijama treba se zapitati gdje je dijete naučilo te riječi? Iz medija, od prijatelja, rodbine ili od samih roditelja? Psovanje može postati vrlo veliki problem ako ne reagiramo na vrijeme ili ako reagiramo neadekvatno, odnosno ohrabrujemo dijete u tome.

Prema istraživanjima djeca uglavnom počnu psovati od druge do dvanaeste godine života, a kad krenu u školu već su upoznati sa oko 30 do 40 pogrdnih riječi. Ista istraživanja pokazuju da najviše djece kaže kako su psovke naučili od roditelja, rodbine, braće ili prijatelja.

Kada djetetu mlađem od 3 godine izleti psovka to možda i nije toliki problem jer ono najčešće nije svjesno značenja tih riječi te će ih zaboraviti. No kada se to dogodi djetetu od 7 ili 8 godina potrebno je reagirati jer je tada dijete već svjesno značenja tih riječi i koristi ih smisleno. No, bez obzira na dob djeteta psovanje je neprimjereno i potrebno je reagirati i spriječiti daljnje ponavljanje. Ako ne reagiramo i djetetu damo do znanja da je psovanje u redu, ono će samo dodatno proširivati svoj vokabular psovkama te će psovanje smatrati normalnim ponašanjem. Zato je izrazito važno da roditelji isprave sami sebe ako opsuju i da i dijete ispravite i upozore kada čuju psovku.

Evo nekoliko korisnih savjeta i ideja koje možete primijeniti.

  1. Ne opravdavajte psovke

Iako vam se psovanje ne čini kao veliki problem sada, ako prihvatite takvo izražavanje kao normalno, to može postati veliki problem u životu vašeg djeteta kasnije.

  1. Budite smireni i nemojte vikati na djecu

Ako vaše dijete redovno psuje porazgovarajte s njim, ali bez vikanja. Ponudite mu alternativne riječi koje može koristiti umjesto psovki.

  1. Postavite granice u skladu s dobi vašeg djeteta

Mlađe dijete vjerojatno ne shvaća značenje izgovorene psovke, no sa starijom djecom je drugačije. Oni znaju što psovke znače i koriste ih kako bi izazvali pozornost ili izrazili bijes. Recite djetetu kako to nije prihvatljivo ponašanje te mu objasnite moguće posljedice takvog ponašanja.

  1. Pohvalite napredak

Kada uočite da se vaše dijete trudi prestati koristiti psovke, pohvalite ga.

  1. Prepoznajte što se krije iza psovki

Ako dijete psuje iz bijesa identificirajte što se krije iza toga i pomozite djetetu da se nosi s tim. Objasnite djetetu kako psovke nisu način izražavanja osjećaja.

  1. Učite dijete pristojnosti

Učimo djecu da kažu hvala, molim, oprosti te da poštuju druge ljude. Ako djecu od malih nogu učimo pristojnosti, oni će zadržati tu naviku i kada odrastu. Tada će se lakše oduprijeti utjecaju društva po pitanju psovki.

  1. Kontrolirajte i ograničavajte izloženost medijima

Utjecaj tehnologije na živote djece ne možemo ignorirati. Informirajte se o društvenim mrežama i mogućim opasnostima, što podrazumijevaju i psovke.

  1. Budite dobar primjer

Roditelji su najveći primjer svojoj djeci i oni gledaju naše ponašanje od svog rođenja i u skladu s našim ponašanjem formiraju svoje obrasce ponašanja. Ako psujete pokušajte se kontrolirati pred djecom.

Plan za roditelje:

  • Smireno razgovarajte sa svojim djetetom u vezi psovanja. Koliko god puta je potrebno
  • Ponudite djetetu alternativne riječi za psovke
  • Objasnite mu posljedice koje psovke mogu imati
  • Kontrolirajte pristup medijima
  • Budite svjesni okoline djeteta koja može biti problem: roditelji, obitelj i prijatelji…
  • Nemojte vikati
  • Pratite napredak djeteta i pohvalite ga kada isti primijetite.

 

 

Ana Željeznak Jovičić, prof. ped.

Skip to content