Polazak u vrtić – adaptacija

Objavljeno : 8. ruj 2022.

Polazak u vrtić – adaptacija

Polazak u vrtić je za svako dijete velika životna promjena. Dijete koje je do sada bilo u određenoj vrsti rutine i sigurnosti sada uvelike mora promijeniti svoj način funkcioniranja. Mora se prilagoditi na nepoznate osobe, višesatni boravak među većim brojem djece koje ne poznaje, na novi prostor i stvari koje ga okružuju te promijeniti ritam spavanja, buđenja, njege i hranjenja.

Taj period u kojem se dijete, odgojitelji i roditelji prilagođavaju novoj situaciji naziva se adaptacijski period.

Prilikom prvog dolaska u jaslice ili vrtić dijete se drži za roditelja, plače i iskazuje svoju tugu zbog razdvajanja. Za roditelje je važno znati da je malo tuge normalno jer takvo ponašanje pokazuje da su dijete i roditelj razvili kvalitetnu povezanost.

Prvih dana boravka u vrtiću dijete može:

 • protestirati
 • plakati ili biti pasivno
 • odbijati kontakt s odgojiteljem, ili pak biti potpuno orijentirano na njega
 • čvrsto držati svoju dudu, bočicu, gazu (prijelazni objekt)
 • odbijati hranu
 • doživjeti promjene u spavanju
 • doživjeti regresija tj. vraćanje na prijašnje oblike ponašanja koji su već prethodno usvojeni (dijete koje je prohodalo može se vratiti puzanju, dijete koje se odviknulo od pelena može opet obavljati nuždu u gaćice…)
 • odbijati jednog roditelja

Ponašanja roditelja koja će olakšati djetetovu prilagodbu na vrtić :

 • pozitivan stav roditelja prema vrtiću
 • boravak s djetetom u vrtiću tijekom prvog dana
 • povjerenje u osobe koje će se u vrtiću brinuti za njegovo dijete
 • aktivno uključivanje roditelja u odgojnoj grupi i život vrtića (suradnja između roditelja, odgojitelja, stručnog tima, ravnatelja)
 • redovito dovođenje djeteta u vrtić (svakodnevnim dolaskom dijete stječe rutinu: dolazak u vrtić – odlazak roditelja – boravak u vrtiću – povratak roditelja). Na toj osnovi dijete gradi povjerenje u roditelja
 • donijeti stvar uz koju je dijete emocionalno vezano (dudu, gazu, dekicu, omiljenu igračku) i uz koju se može umiriti (tzv. prijelazni objekt).

Kada ostavlja dijete u vrtiću roditelj treba:

 • naglasiti djetetu da se vraća po njega
 • navesti odgojitelja kao osobu koja će se brinuti o djetetu
 • kratko se oprostiti s djetetom i ne zadržavati se u vidokrugu djeteta (npr. na hodniku, viriti kroz prozor…).
 • pri povratku po dijete ne zadržavati se dugo u sobi da se ne uznemiruju preostala djeca

Što može otežati odvajanje?

 • uplakan roditelj
 • roditelj koji samo nestane bez da se pozdravi sa djetetom
 • roditelj koji od svog djeteta traži dopuštenje za odlazak
 • roditelj koji se dugo zadržava na vratima sobe ili stalno viri kroz prozor

Kako će proteći period adaptacije, s kojim manifestacijama te koliko će trajati ovisi o karakteristikama ličnosti djeteta, dobi djeteta, stupnju njegovog razvoja, stanju djetetovog zdravlja i obiteljskoj atmosferi u kojoj dijete živi.

 

Ana Jovičić, prof. ped.

Skip to content