Poslastice naših starih “Svetojanska zlevanka”

Objavljeno : 22. ožu 2019.

Poslastice naših starih “Svetojanska zlevanka”

Dječji vrtić “Maslačak” svaki mjesec provodi projekt pod nazivom “Zdravi doručak”. Ovaj mjesec smo odabrali kao namirnicu kukuruz.  U suradnji s Udrugom žena “Svetojanke” iz Svete Ane, pripremili smo svetojansku zlevanku koja je nadaleko poznata. Članice su donesle kukuruzno brašno te smo djeci na njima prihvatljiv i razumljiv način prikazali izradu te fine starinske poslastice. Za tu prigodu je mlađa vrtićka skupina “Jezići”, zajedno s odgojiteljicama Dubravkom i Tihanom izradili plakat. Nekada su se s njome prehranjivali mnogi naraštaji koji su bili siromašni te im je zlevanka bila obrok, a danas je cijenjena vrhunska poslastica. Zlevanka je prava dama ako je kukuruzno brašno samljeveno baš u mlinu. Kukuruz mora biti poseban, bas starinska sorta. Prije mljevenja mora se osušiti. Uz kukuruzno brašno glavni sastojak su jaja, mlijeko i vrhnje. Da bi bila posebna, peku ju u krušnoj peći. Uz zlevanku smo djeci pripremili čaj od jabuke i na  taj način ih upoznali koliko je jabuka svestrana te kako su čuvali i konzumirali naši stari to posebno voće. Djeca su bila puna dojmova.

 

 

 

Skip to content