Priprema za prvi razred u krugu obitelji

Objavljeno : 10. sij 2022.

Priprema za prvi razred u krugu obitelji

Polazak u prvi razred je velik korak za svako dijete. Da bi budućim školarcima polazak u školu prošao što lakše, važno je već sada početi raditi o tome. Osnovne pripreme za školu djeca dobivaju putem predškolskog programa u vrtiću ili male škole no, i roditelji kod kuće također mogu provoditi određene radnje kako bi djeci olakšali. Ovo su neke preporuke koje možete raditi sa svojim predškolarcem:

 

 • Polagano pripremajte dijete na promjene koje ga čekaju nakon prelaska iz vrtića u školu.
 • Pohvalite dijete za sve dobro što napravi ili što pokuša napraviti. Potičite njegovo samopouzdanje. Sa rastom samopouzdanja dijete će biti sve uspješnije i u onim stvarima koje mu do tada nisu išle.
 • Nemojte kritizirati i kažnjavati dijete. To narušava djetetovo samopouzdanje i dijete tako stvara lošu sliku o sebi.
 • Omogućite djetetu mnogo različitih oblika kretanja (trčanje, skakanje, spuštanje, ljuljanje, penjanje…) kroz boravak na otvorenom. Razvoj grube motorike temelj je za razvoj fine motorike, odnosno grafomotorike koja je izrazito potrebna za školu.
 • Usadite pozitivan stav djeteta prema školi. Uz realan prikaz škole, pričajte o školi pozitivno; bez zastrašivanja školom.
 • Radni kutak djeteta uredite zajedno kako bi se stvorila pozitivna slika prema mjestu pisanja zadaće i učenju.
 • Potičite osamostaljivanje djeteta – samostalno oblačenje, obuvanje, pospremanje stvari, hranjenje…
 • Zadužite dijete sitnim zadacima – sudjelovanje u pospremanju, briga o kućnom ljubimcu, odlazak u trgovinu…
 • Igrajte društvene igre s pravilima i kroz njih naučite svoje dijete da je u redu ne biti uvijek pobjednik i najbolji.
 • Zajedno listajte dječje časopise, slikovnice i knjige i kroz to pokušajte odgonetnuti interese vašeg djeteta.
 • Razgovarajte o svemu – postavljajte puno pitanja i potpitanja, ali budite otvoreni i za razgovor o temama koje dijete započne iako vi smatrate da su nevažne (stvaranje dobrih komunikacijskih temelja za pubertet).
 • Podržavajte i razvijajte radoznalost djece.
 • Potičite suradnju vašeg djeteta s drugima.
 • Poučite dijete snalaženju u prometu i pronađite najsigurniji put do škole.
 • Razgovarajte s djetetom pravilnim gramatičkim rečenicama.
 • Potičite dijete na samostalno prepričavanje sa što više detalja (događaja, priča, crtića, igrica, druženja…)
 • Ukoliko primijetite određena odstupanja u govoru obratite se logopedu.
 • Vodite svoje dijete gdje god možete sa sobom (kino, trgovina, izleti, muzeji…) kako bi ono steklo što širi spektar iskustva.
 • Upućujte dijete da završi sve što započne. Ta je vještina jako dobra kada krene u školu.

 

Kad dijete krene u prvi razred svakako bi trebali prihvatiti učiteljicu i zauzeti pozitivan stav prema njoj te isti taj stav prenijeti i na vaše dijete. Pokažite zanimanje za sva događanja u školi. Ne zaboravite obratiti pažnju i na djetetove osjećaje, doživljaje i razmišljanja, a ne samo na njegov uspjeh.

Ana Jovičić, prof. ped.

Skip to content