Vrtić Maslačak sudjelovao na 4. izložbi pisanica “Uskrsu ususret”

Objavljeno : 26. ožu 2018.

Vrtić Maslačak sudjelovao na 4. izložbi pisanica “Uskrsu ususret”

U subotu, 24.03.2018. godine u  Doma kulture prezentirano je sve blago rada ljudskih ruku u očuvanju kulturne baštine ukrašavanja uskrsnih jaja- pisanica. U organizaciji udruge Peski-Art Đurđevac održana je četvrta po redu izložba pisanica Uskrsu ususret na kojoj je sudjelovalo 38 izlagači iz čak pet županija sjeverozapadne Hrvatske. Izložbu je otvorio gradonačelnik Hrvoje Janči , te je istaknuo važnost čuvanja i očuvanja tradicije i tradicijske kulture. Pohvalio je rad svih izlagača te čestitao Udruzi Peski -Art na provođenju ove i ostalih manifestacija koje sad već postaju pomalo i tradicionalne. Predgovor za katalog je napisala i vrlo nadahnuto o svojem viđenju i sjećanjima u djetinjstvo doživljaja Uskrsa učiteljica u Osnovne škole Grgura Karlovčana Đurđevac Marijana Kralj čiji su učenici izveli priredbu Uskrsna visibaba i oduševili sve prisutne. Uskrsu ususret 2018. izložba je ručno rađenih i ukrašavanih pisanica s naglaskom na tradiciju, a u želji promocije i očuvanja nematerijalnog kulturnog dobra upisanog u Ministarstvu kulture RH, ali i izrade pisanica novim i modernim tehnikama. Brojni izlagači pokazali su maštovitost, kreativnost, vještine i znanja vlastitih kreacija, ali i tradicijskog znanja koje su im prenijele njihove mame, bake i učiteljice, a izlagači su osim što su pokazali što znaju i razmjenili iskustva, družili se i upoznali te najavili suradnju i razmjenu iskustava i nadalje uz  namjere organizacije sličnih manifestacija u svojim sredinama, čime je cilj izložbe u očuvanju i širenju tradicije ispunjen.

 

Skip to content